banner39

Reuters: AK Parti dini özgürlüklerde daha ileri gidemez

Türkiye hakkında bir analiz yayımlayan Reuters, parti kapatma davasıyla dini özgürlükler reformların dondurulacağını ileri sürdü.

Arşiv 23.05.2008, 16:57 23.05.2008, 18:13
Reuters: AK Parti dini özgürlüklerde daha ileri gidemez

İngiliz haber ajansı Reuters, AK Partisi hakkında açılan kapatma davasını kazansa bile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın artık daha fazla dini özgürlükler konusunda adım atamayacağını ileri sürdü.

Türkiye'de daha fazla dini özgürlüklere doğru gidişin AK Parti aleyhinde açılan kapatma davası ile durdurulduğunu ileri süren Reuters, bu durgunluğun sadece Türkiye'de "resmi devlet laikliğinin kendilerini sınırlandırdığını düşünen" çoğunluktaki Müslümanları vurmadığını, üzerlerindeki kısıtlamaların hafifletileceğini düşünen azınlıktaki Hıristiyantoplumu da vurduğunu savundu

AKP için "post-islamcı" nitelemesinin yapıldığı Tom Heneghan imzalı analizde, bu partinin dini kaygılardan çok gücü elde tutmayı daha çok önemsediği vurgusu yapıldı.

Ankara Üniversitesi'nden Doğu Ergil'in "Reformist ele geçirdikleri fırsatı harcadılar. Bu gidebilecekleri en son nokta idi." şeklindeki sözlerini veren Reuters, Bahçeşehir Üniversitesi'nden siyaset bilimcisi Cengiz Aktar'ın "Dini reform buz üstüne kondu. Belirli bir zaman donduracaklar." dediğini kaydetti.

Reuters, Erdoğan'ın iktidarda olduğu beş yıl boyunca herhangi bir açık dini reformdan kaçınarak genel demokratik haklar üzerinde yoğunlaştığını kaydederek bu ihtiyatlı yaklaşımının İslam ve demokrasiyi birleştirmek isteyen Müslümanlara bir model olduğunu savundu.

2007'de AK Parti'nin kesin bir parlamento ve cumhurbaşkanlığı seçim zaferleri kazandığı belirtilen analizde, "Erdoğan üniversitelerde başörtüsü yasağına son vermek için harekete geçti. Bu girişim başsavcının AK Parti'yi kapatmak için eyleme geçmesini tetikledi. Başörtüsü konusu çok derin bir sembol." dedi.

Reuters, Aktar'ın, "İstedikleri her şeyi yapabileceklerini düşündüler. Bu onların büyük bir yanlışı oldu." yorumunu aktardı.

banner53
Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?