banner39

Reuters: AK Partililer yeni parti kuracak

Anayasa Mahkemesi'nden kapatma kararı bekleyen AKP yöneticilerinin yeni parti kurmak için çalışmalara başladığı iddia edildi.

Arşiv 18.05.2008, 20:51 18.05.2008, 20:51
Reuters: AK Partililer yeni parti kuracak


İngiliz Reuters Haber Ajansı, AK Parti yöneticilerinin, Anayasa Mahkemesi'nin parti kapatılması ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a siyasi yasak yönünde karar vermesini beklediklerini duyurdu.

AK Partili bakan ve yetkililerin görüşüne başvuran Reuters'e göre, iktidarlarını korumanın yollarını arayan AK Partili yöneticiler, şimdiden yeni bir parti kurmak için çalışmalara başlamış durumda. 

Reuters Haber Ajansı, AK Parti yöneticilerinin, Anayasa Mahkemesi'nden partinin kapatılması ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a siyasi yasak kararının çıkmasını beklediklerini bildirdi..

Ajansa konuşan AK Partili bir bakan, partinin kapatılacağı görüşünün pek çok bakan tarafından kabul gördüğünü söyledi: "AK Parti kapatılacak. Erdoğan ve bazı diğer üyelere de siyasi yasak gelmesi bekleniyor. Bu görüş kabinedeki pek çok bakan tarafından paylaşılıyor"

AK Partili üst düzey bir yetkiliye göreyse yargı süreci partiyi olumsuz etkiliyor: "Türkiye'nin geleceği için çok kaygılıyım. Ama kaderimiz 11 hakimin elinde ve biz sadece onların ne karar vereceğiin tahmin edebiliyoruz. Partideki ruh hali çok karamsar"

AK Partililerin şimdi iktidarlarını korumanın yollarını aradıklarını bildiren ajansa konuşan bir AK Partili yönetici de "Yeni bir parti kuracağız" diyerek bunu doğruluyor.

Parti yetkililerinin, yeni bir parti kurmak için çalışmalarını sürdürdüklerini aktaran Reuters, Erdoğan ve çok sayıda milletvekiline siyasi yasak gelmesi halinde genel seçimlere gidilmesi ihtimali olduğunu belirtti. AK Partili kaynaklar da, Erdoğan'un seçimlere bağımsız olarak katılacağını ve seçilince de başka bir adla yeni bir parti kuracağını anlattı: "Erdoğan yeni partinin lideri olmaması bizim için tehlike oluşturur. Çünkü halen partiyi yönetecek iki numaralı adam yok."

Kaynak: Ajanslar

banner53
Yorumlar (0)
31
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?