banner39

Reuters'tan kapatma sonrası senaryolar

Reuters ajansı, AKP'nin olası kapatılmasıyla ilgili bazı senaryoları içeren bir araştırma yayımladı.

Arşiv 21.05.2008, 10:33 21.05.2008, 11:14
Reuters'tan kapatma sonrası senaryolar


Bir süre önce AK Parti'nin kapatılacağ ve bu nedenle de partililerin yeni parti kurmaya başladığını duyuran İngiliz Reuters ajansı, olası kapatılmayla ilgili bazı senaryoları içeren bir araştırma yayımladı. Ya AKP kapatılırsa ne olur? İşte senaryolar..

1) Parti üyeleri yeni parti kurar.
2) AKP'liler yeni partide toplanıp hükümete devam eder.
3) Başbakan Erdoğan'a yasak gelirse, seçime kadar ara hükümet kurulur.

Anayasa Mahkemesi'nin Yargıtay Başsavcısı'nın açtığı davayı görüşmeyi kabul ettiği mart ayında başlayan süreci ele alan ajans, Başsavcı Abdurrahman Yalçınkaya'nın iddianamesindeki AKP'nin iktidara gelişinden bugüne kadar laikliğe yönelik yıkıcı faaliyetleri ve Türkiye'yi İslam devletine çevirme gibi suçlamaları, aralarında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da bulunduğu 71 milletvekilinin 5 yıl süreyle siyasetten yasaklanmasıyla ilgili bilgileri de aktardı.

Türkiye'nin laik kurumları yargı ve generallerin diğer tarafı yani AKP'yi devlet düzenini yıpratmaya çalışmakla suçladığını hatırlatan Reuters, Anayasa Mahkemesi'nin şimdiye kadar 20'den fazla partiyi kapattığını da belirtti.

Ajans, AKP'nin verdiği savunma ve anayasa değişikliğiyle parti kapatılmasının önüne geçmeye çalışması artan tansiyonu bertaraf etmek için bundan şimdilik vazgeçtiğini de ifade etti. Reuters, Anayasa Mahkemesi'nin 11 üyesinden 8'ini sağlam bir laik olarak nitelediği eski Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in atadığına dikkat çekerken, kapatma davasının laik elitin, AKP'yi durdurmak için son şansı olduğuna vurgu yaptı.

Ajans, AKP'nin kapatılması durumunda gündeme gelebilecek üç senaryoyu şu şekilde sıraladı:

- Parti üyeleri yeni bir parti kurar. Erdoğan ve 70 partiliye yasak getirilirse bunun etkisi geniş olur, ama öldürücü olmaz. 71 kişilik listede parlamento üyesi olan 39 kişi var.

- AKP üyeleri yeni parti bünyesinde bir toplanıp hükümetin devamını sağlar.

- Erdoğan yasaklanırsa bu hükümetin düşmesini gündeme getirebilir. Seçimlere kadar ara hükümet kurulur. Seçimlerde yasaklı vekiller ve Erdoğan bağımsız aday olur.

ERDOĞAN SENARYOLARI

Erdoğan'ın yasaklanması halinde gündeme gelebilecek senaryolar da şunlar:

- Erdoğan bağımsız milletvekili olur ve mevcut kurallar yasaklamadığı için yeni bir partinin başına geçebilir.

- Bazı analistlere göre Erdoğan, parlamento dışında kaldığı dönemde, dokunulmazlık altında olmayacağı için askıda olan bazı davalarda yargılanabilir.

- Erdoğan, bağımsız milletvekili olmasının engellenmesi durumunda yeni partiyi sahne gerisinden yönetir.

Kaynak: Reuters

 

banner53
Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?