banner39

Rey; Kıbrıs'ta uzatmalar

Erdoğan hükümetinin AB'yle gümrük birliğini aralarında Kıbrıs'ın da bulunduğu 10 yeni AB üyesini kapsayacak biçimde genişleten ek protokolü imzalamasına ilişkin bildirisi birçok soruyu beraberinde getirdi. Aynı zaman zarfında bütün göstergeler bu bildir

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Rey; Kıbrıs'ta uzatmalar

MUHAMMED HARUB

Erdoğan hükümetinin AB'yle gümrük birliğini aralarında Kıbrıs'ın da bulunduğu 10 yeni AB üyesini kapsayacak biçimde genişleten ek protokolü imzalamasına ilişkin bildirisi birçok soruyu beraberinde getirdi. Aynı zaman zarfında bütün göstergeler bu bildirinin hiçbir siyasi veya pratik geçerliliği olmadığına işaret ediyor. Zira protokolü imzalamak bile Türkiye'nin Kıbrıs'ı 'pratik' olarak tanıdığı, siyasi ve diplomatik tanımanın ise yolda olduğu anlamına gelmekte.
Hikâyenin aslı şu: AB'nin ekim ayında Türkiye'nin üyeliğe katılımı amaçlı görüşmelerin başlamasına onay vermesi, Ankara'nın ek protokolünü imzalamasına bağlıydı. Yani Ankara gümrük birliğini Güney Kıbrıs mallarına da uygulamak zorunda.
Dikkat çeken husus, kısa ömrü içinde bölgesel dengelerde önemli roller oynayabilen ve açık diplomatik başarılar kaydeden Erdoğan hükümetinin bütün bu başarılara rağmen Kıbrıs konusunda 'Protokolün imzalanması Ankara'nın Kıbrıs'ı tanıdığı anlamına gelmez' yollu açıklamasıyla kafasının bir hayli karışık olması. Çünkü Erdoğan Kıbrıs'ın tanınmasının kaçınılmaz olduğunun bilincinde ve bu bedelden sakınmak mümkün değil. Şöyle ki AB kararları 'ortak' alınır ve Türkiye de dahil şu ana kadar 25 ülkeyi içine alan genişlemiş Avrupa kulübü üyesi hiçbir ülke bu ortak kabulün dışında olamaz. Kıbrıs'ın ve keza Yunanistan'ın oyları pusuda çünkü.
Ek protokolün Kıbrıslı Türklerle Rumlar arasındaki diyaloğun teşviki yönünde Erdoğan hükümetinin attığı dikkat çekici olumlu adımların tamamlayıcı olması mümkündü. Türkiye, bu bildiriyle, bilinen Arap diplomasisinin yoluna saptı. Arap diplomasisi başını toprağa gömer; geri adım atması ve doğal olarak ikna edici olmayan gerekçelere ve yorumlara başlaması fazla zaman almaz. Nihayetinde bu durum söz konusu diplomasinin teslimiyeti ve boyun eğişi anlamına gelir.
(Ürdün gazetesi Rey, 1 Ağustos 2005Trc.Radikal)

banner53
Yorumlar (0)
9
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü