banner15

Rhen: 301 gecikmeksizin kaldırılmalı

Avrupa Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn, 'Türkiye'nin gecikmeksizin 301'i kaldıracağını umuyorum' dedi.

Rhen: 301 gecikmeksizin kaldırılmalı
Avrupa Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn, Hrant Dink’i onurlandırmanın en iyi yolunun hayatını adadığı ve öldüğü ifade özgürlüğü çabalarını sürdürmek olduğunu vurgularken “Türkiye’nin gecikmeksizin Türk Ceza Kanunu'nun 301'inci maddesini değiştirerek veya kaldırarak ifade özgürlüğünü sağlayacağını umuyorum” dedi.

Olli Rehn, Financial Times gazetesinin okuyucularının sorularını yanıtlarken Hrant Dink’in öldürülmesinin kendisini şoke ettiğini belirterek “Hrant Dink’i onurlandırmanın en iyi yolu, kendisinin hayatını adadığı ve trajik bir biçimde öldüğü verdiği ifade özgürlüğü çabalarını sürdürmektir” diye konuştu.

Diğer bir soru üzerine Türkiye’nin demokratikleştiğini ve gerçekten bir Avrupalı ülke haline geldiğini görmek için sabırsızlandığını ifade eden Rehn, “Türkiye’nin gecikmeden dile düşmüş 301. maddeyi değiştirerek veya kaldırarak ifade özgürlüğünü sağlayacağını umuyorum” dedi.

 

“İmtiyaz ortaklık” önerisine ilişkin bir soruyu da yanıtlayan Rehn, “Türkiye aday bir ülkedir ve AB’ye katılımını müzakere ediyor. Paylaştığımız hedef, Türkiye’nin katılımıdır ve üzerinde çalıştığımız budur” karşılığını verdi.

Ancak üyeliğin otomatik olmadığını, Türkiye’ye bağlı olduğunu da ifade eden Rehn, Türkiye’nin AB ile gümrük birliğinin bulunduğunu, birçok AB programına katıldığını anımsatarak “Samimi olarak ‘imtiyazlı bir ortaklığın’ ne anlamına geleceğini bilmiyorum” dedi.

” KIBRIS SORUNUNA ÇÖZÜM ACİL VE GEREKLİ”

 

Olli Rehn, AB’nin genişleme politikasının AB’yi daha güçlü bir “dünya oyuncusu” duruma getirerek barış, refah, özgürlük ve demokrasi alanını genişletmeyi amaçladığına dikkat çekti.

 

Rehn, “Avrupa’nın istikralı ve demokratik Türkiye’ye, Türkiye’nin de siyasi ve ekonomik olarak Avrupa’ya ihtiyacı olduğu açıktır. Bu nedenle Türkiye ile üyelik müzakerelerini başlattık” dedi.

Kıbrıs sorununa kapsamlı bir çözüm bulunmasının “gerekli ve acil” olduğunu belirten Rehn, AB’nin BM çabalarına tam destek verdiğini, müzakerelerin en kısa süre içinde yeniden başlamasını istediklerini de söyledi.

 

Rehn, yeni BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon ile görüştüğünü belirterek “Adanın mevcut bölünmüşlüğü AB için kabul edilemez” diye konuştu.


 
Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48