banner15

Ribbe: Napolyon da Soykırım Yaptı

Fransa'da son dönemde ülkenin sömürgeci geçmişi ile ilgili tartışmalar hız kesmezken, Fransız yazar Claude Ribbe tarafından yazılan "Napoleon'un Katliamı" isimli kitap yeni bir tartışma yarattı. Kitapta Napolyon'un 1 milyondan fazla insana

Ribbe: Napolyon da Soykırım Yaptı

Fransa’da son günlerde gündeme gelen ülkenin sömürgeci geçmişinin olumlu yanlarının öne çıkarılmasını öngören yasa ile ilgili tartışmalar sürüyor. Bununla birlikte Fransa’nın geçmiş tarihine ışık tutacak kitaplar ve araştırma yazılarıda birbiri ardına yayımlanmaya başladı. Antiles adaları orjinli Fransız yazar Claude Ribbe, 'Napoleon’un katliamı' adlı kitabında Fransız imparator Napoleon Bonaparte zamanında 1 milyondan fazla insanın ırkları yüzünden gaz kullanılarak kadın erkek demeden soykırıma tabii tutulduğunu öne sürmesi bir başka tartışma konusu yarattı. 51 yaşındaki tarihçi, Fransız İmparatoru'nun 19. yüzyılın başında Haiti'de meydana gelen siyah köle ayaklanmasını bastırmak için soykırım uyguladığını öne sürdü. Ribbe'nin iddialarına göre, askerlerine asilerin her yola başvurularak öldürülmesi emrini veren Napoleon, 100 binden fazla Afrikalı kölenin öldürülmesinden sorumlu.

 
The book

Napoleon Hitler'e İlham kaynağı oldu

Ribbe kitabında, Hitler’in gaz odaları kullanarak insanlığa karşı işlediği soykırımın ilk olmadığını, gaz kullanılarak insanların Napoleon tarafından da öldürüldüğünü kaydetti. İnsanların Afrika ve denizaşırı bölgelerden getirilerek köleleştirilmesi ve insanlık dışı muameleye tabii tutulmasında Fransa’nın sorumluluğu bulunduğunu hatırlatan Ribbe, Fransız hükümetinin Korsika’da yaptığı baskıların ise kabul edilemez olduğunu belirtti. İddialarını söz konusu kıyıma karışmayan Fransız subaylarının notlarına dayandıran Claude Ribbe, Nazilerden bir asır önce işlenen bu cinayetlerin Hitler'in 2. Dünya Savaşı sırasında Yahudilere karşı uyguladığı "Nihai Çözüm" planı için model oluşturduğunu savundu. Ribbe, "Haiti'de mümkün olduğunca fazla siyahın öldürülmesi için emri Napolyon verdi. Fransızların o dönemde tam olarak neler olduğunu bilmeleri gerekir" diye konuştu.

"Beyazlar yalan söylüyor"

Afrika üzerine yaptığı araştırmalar ile tanınan yazar Pierre Pean ise, ‘’Siyahlar kaçıyor Beyazlar yalan söylüyor’’ başlıklı son kitabında 1990-1994 yıllları arasında Ruanda’da işlenen soykırıma ışık tutmaya çalıştı.Soykırıma uluslararası kamuoyunun sessiz kaldığını vurgulayan Pean, ancak bu işin birinci derecede sorumlusu ülke Fransa dedi.

Sömürgeciliğin olumlu yönü öne çıkarılacakmış

Öte yandan ülkede bu tartışmalar sürerken Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac, okullarda ülkenin sömürgeci geçmişinin 'olumlu' yanlarının öne çıkarılmasını öngören yasanın iptal edileceğini duyurması dikkat çekti. Chirac’ın 31 Aralık 2005’te televizyondan yayınlanan yeni yıl konuşmasında, yasanın Fransa toplumunu bölücü nitelikte olduğunu, dolayısıyla yeniden yazılması gerektiğini vurgulamıştı.

Sosyalist ve Komünist partilerden milletvekilleri ise, yasanın yeniden yazılmasının yeterli olmayacağını, düzenlemeden tamamen vazgeçilmesi gerektiğini savunuyor. Öğretmenlere, Fransa'nın özellikle Kuzey Afrika'daki sömürgecilik yıllarının olumlu taraflarını anlatmaları zorunluluğu getiren yasa, geçen Şubat ayında, muhafazakarların çoğunlukta olduğu parlamento tarafından çıkarılmıştı.

Yasanın iptali için başlatılan imza kampanyasına 44 bin kişi katıldı. İçişleri Bakanı Nicolas Sarkozy de, öfkeli protestolarla karşılaşma ihtimaline karşı, Karayip adalarından Martinik ve Guadeloupe'a ziyaretlerini iptal etti.  Geçen ay yasanın gözden geçirilmesini isteyen Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac, yasanın yeniden yazılması için Parlamento Başkanı'nın bir tasarı hazırlayacağını ve "kelimelerin halkın birlik olmasını sağlayacak şekilde özenle seçileceğini" bildirdi.

Chirac; "Bu yaklaşımın yaygınlaşmasını umuyorum. Zira tarih yasalar vasıtasıyla yazılmamalıdır" diye konuştu. 2007'de yeniden seçilmeyi uman Chirac, köleliğin anılması için de bir gün belirleneceğini duyurdu.  Chirac şöyle konuştu; "Kölelik, özellikle deniz aşırı topraklarımızdaki birçok vatandaşımız için bir yaradır. Fransa, köleliği insanlığa karşı işlenmiş bir suç sayan ilk ve tek ülkedir".

Chirac'ın attığı bu adımlarda, geçen yıl Paris başta olmak üzere belli başlı kentlerin banliyölerinde patlak veren isyanların payı olduğu düşünülüyor. Fransız yazar Ribbe'nin yazdığı kitap ile ilgili daha fazla bilgi için: http://www.claude-ribbe.com

Kaynak: dünya bülteni ve abhaber

 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48