banner15

Rice, Abbas'a destek arıyor

Rice dün çıktığı Orta Doğu turunda Suudi Arabistan ve Mısır'da temaslarda bulundu.

Rice, Abbas'a destek arıyor
ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, barış sürecini canlandırma amacıyla dün çıktığı Orta Doğu turunda Suudi Arabistan ve Mısır'da temaslarda bulundu.

Rice Suudi Arabistan Kralı Abdullah'la görüştükten sonra Kahire'ye geçerek Körfez İşbirliği Konseyi üyesi altı ülkeyle Mısır ve Ürdün'ün temsilcileriyle bir araya geldi.

Rice görüşmelerinde, ulusal birlik hükümeti kurmaya çalışan Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas'a destek istedi.

Rice Kahire'den sonra İsrail ve Filistin topraklarında temaslarda bulunacak.

ABD Dışişleri Bakanı'nın Cuma günü Orta Doğu sorunu konusunda Avrupalı liderlerle bir araya gelebileceğinden söz ediliyor.

Körfez İşbirliği Konseyi dışişleri bakanları toplantısında da Filistin lideri Mahmud Abbas'a destek ve İran'ın bölgede artan nüfuzunu dengelemenin yolları aranıyor.

Amerikan Associated Press ajansına göre pekçok Arap ülkesi, Hamas'ın, Filistin'de kurulacak ulusal birlik hükümetine katılmasını istiyor.

Söz konusu hükümetin Arap Birliği'nin 2002'de ortaya attığı barış planına destek vereceği söyleniyor. Söz konusu plan, işgal ettiği topraklardan çekilmesi koşuluyla Arap ülkelerinin İsrail'i tanımasını öngörüyor.

Hamas, Filistin'de Ocak ayında yapılan seçimlerde Mahmud Abbas'ın lideri olduğu El Fetih'in yıllar süren iktidarına son vermişti. Ancak, ABD ve Avrupa Birliği Hamas'ın iktidara gelmesinden sonra Filistinlilere yardımı kesti.

ABD ve AB, yardımların yeniden başlayabilmesi için Hamas'ın İsrail'i tanıması, şiddetten vazgeçtiğini açıklaması ve daha önce Filistin yönetiminin imzaladığı anlaşmalara sadık kalması gerektiğini söylüyor.

Hamas bu yöndeki çağrıları reddediyor.

 

Kaynak: BBC

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48