banner39

Rice, Abbas'tan yerine veliaht istedi

ABD, her an bırakma ya da kaçma ihtimali olan Abbas'a, Rice aracılığıyla "kendine bir veliaht tayin et" dediği öne sürüldü.

Arşiv 19.05.2008, 12:14 19.05.2008, 12:49
Rice, Abbas'tan yerine veliaht istedi

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'ın Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas'a "kendine bir veliaht tayin et" dediği öne sürüldü.

Filistin Enformasyon Merkezi'nin üst düzey Filistinli yetkililere dayandırdığı haberine göre, ABD, Mahmut Abbas'ın her an kaçabileceğini düşünerek şimdiden tedbir almaya başladı. Bunun için, Dışişleri Bakanı Rice, Abbas'a "yerine bir veliaht tayin et" dedi.

ABD, Mahmut Abbas'ın da istifa etmesi üzerine Hamas'ın kontrolü tamamen ele geçireceğinden korktuğu için böyle bir girişimde bulunuyor.

Rice'ın, Abbas'a bir şey olması durumunda Hamas'ın Anayasa ve seçim yasalarına göre Özerk Yönetimi bütünüyle ele geçirmesinden korktuğu belirtiliyor.

Aynı yetkililerin Quds.net adlı internet sitesine yaptıkları açıklamaya göre, Abbas, görev süresi dolmadan üç ay önce, Hamas'ın inatçılığı olarak gördüğü olaylar nedeniyle parlamentoyu lağvetmeyi düşünüyor.

El-Fetih hareketinden yetkilileri de Abbas'tan görev süresi dolmadan önce parlamento ve başkanlık seçimlerinin tarihini ilan etmesini istedikleri belirtiliyor.

ABBAS'IN KAÇMA İHTİMALİ

İsrail istihbaratı da daha önce, İsrail-Filistin görüşmelerinden bir sonuç çıkmaması halinde Mahmut Abbas'ın Filistin'i terk edebileceğini açıklamıştı. İsrail istihbaratına göre Abbas, Batı Şeria'yı terk ettikten sonra Hamas'ın eli güçlenecek tüm ülkede kontrol yeniden Hamas'ın elinde geçecek.

ABBAS: İSTİFA EDERİM

Mahmut Abbas, Filistin'i terketme iddialarına dün yaptığı açıklama ile katkıda bulundu. Abbas Mısır'da yaptığı açıklamada ''önümüzdeki 6 ay içerisinde İsrail ile bir barış anlaşmasına varılamaması halinde, görevimden istifa edeceğim'' uyarısında bulunmuştu.

SEÇİM OLSA ABBAS KAYBEDER

Filistin'in Batı Şeria bölgesinde daha önce yapılan bir saha araştırmasında Mahmut Abbas'ın popülaritesini yavaş yavaş kaybettiğini ortaya çıkarmıştı.

 

banner53
Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?