banner39

Rice: Belarus'ta Değişim Zamanı Geldi

ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, ülkesi tarafından desteklenen demokrasi yanlısı grupların Belarus'ta bir devrim gerçekleştirip gerçekleştiremeyeceği sorulduğunda, "Halkın despotizmin boyunduğunu kırması fena olmaz" diye konuştu.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Rice: Belarus'ta Değişim Zamanı Geldi

ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, eski Sovyet cumhuriyetlerinden Belarus'ta siyasi değişim vaktinin geldiğini söyledi. Bugün başlayan NATO Dışişleri Bakanları gayrı resmi toplantısı için, Belarus'un komşusu Litvanya'da bulunan Rice, Belarus'u Avrupa'daki son diktatörlük olarak niteledi. 1994'ten beri Belarus Cumhurbaşkanı olan Aleksandır Lukaşenko, kısa bir süre önce bir yasa çıkartarak, tekrar seçilmesi önündeki engelleri kaldırdı. ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, bu gelişmenin son derece öfkelendirdiği Belarus muhalefetiyle Litvanya'da biraraya gelecek bugün. Rice , ülkesi tarafından desteklenen demokrasi yanlısı grupların Belarus'ta bir devrim gerçekleştirip gerçekleştiremeyeceği sorulduğunda, "Halkın despotizmin boyunduğunu kırması fena olmaz" diye konuştu. Geçen ay, geniş katılımlı bir iktidar aleyhtarı gösteri düzenlenmiş, polisin müdahalesi sert olmuştu. Ancak Belarus muhalefeti umudunu koruyor.

Lukaşenko: Ayaklananlara karşı cevabım sert olur

Özellikle, eski Sovyet cumhuriyetleri Kırgızistan, Gürcistan ve Ukrayna'da gerçekleşen halk ayaklanmalarından cesaret almış görünüyorlar.Ne var ki, iktidar da kolay pesedecek gibi görünmüyor. Condoleezza Rice'ın açıklamalarına tepki gösteren Belarus Dışişleri Bakanı Sergey Martinov, ülkesin geleceğini, Rice'ın değil halkın belirleyeceğini söyledi. Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandır Lukaşenko da daha önce, Kırgızistan'da Askar Akayev'in devrilmesini bütün bölgeyi etkileyebilecek bir gelişme olarak nitelendirmiş ve kendisini devirmeye çalıştığından şüphelendiği grup ya da ülkelere yanıtının sert olacağı uyarısında bulunmuştu.

NATO toplantısı Litvanya'da yapılıyor

NATO üyesi ülkelerin Dışişleri Bakanları, bugün Litvanya'nın başkenti Vilnius'ta biraraya geliyor. Toplantıda, Orta Doğu barış süreci, Irak güvenlik güçlerinin eğitimi ve Darfur'daki gelişmelerin değerlendirilmesi bekleniyor. Bakanlar Ukrayna ile de, NATO üyeliği talebini görüşecek.

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?