banner15

Rice 'CIA Gölgesinde' AB Turuna Çıkıyor

ABD Dışişleri Bakanı Rice, bugün Avrupa turuna çıkıyor. Rice'nin, Avrupa ülkelerini, CIA'nın gizli işkence merkezleri konusunda sessiz kalmaları konusunda uyaracağı belirtiliyor. Rice'ın dört günlük Avrupa gezisi, Almanya, Romanya, Ukrayna ve Bel

Rice 'CIA Gölgesinde' AB Turuna Çıkıyor

ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, Amerikan Merkezi Haberalma Örgütü'nün (CIA) ''işkence merkezleri ve uçaklarına'' yöneltilen eleştirilerin gölgesinde yarın Avrupa gezisine çıkıyor. Rice gezisinde, gizli işkence merkezi konusunda sıkça adından bahsedilen Romanya'yı da ziyaret edecek. Bükreş'e yapacağı kısa ziyarette Rice, askeri üstlerin oluşturulmasına ilişkin Romanya ile ABD arasında anlaşma imzalayacak. Salı günü imzalanacak anlaşma ile birlikte Karadeniz'de Amerikan üstlerinin kurulması resmiyet kazanacak. Rice, Washington yönetimine yönelik eleştiri ve baskıların arttığı bir dönemde Avrupa gezisine çıkıyor. Dışişleri Bakanı Rice'ın gezisine CIA ile ilgili savlar damgasını vuracak. Rice, açıklama isteyen Avrupalı müttefiklere ''terör uyarısında'' bulunacak. Washington yönetimi, El Kaide tutuklularının sorgulanması için Doğu Avrupa'da gizli sorgu merkezleri kurduğu ve bu kişilerin transferinde Avrupa havaalanlarını kullandığı savları karşısında uzun süredir savunmadaydı. Amerikan medyasına göre, Rice, Avrupa gezisi sırasında savlarla ilgili olarak müttefiklerini ''ABD'nin üstüne gelmemeleri'' yönünde uyaracak.
Diplomatik kaynaklar, Avrupa'dan son zamanlarda bu konuda gelen eleştirilere karşı Washington'ın sürdürdüğü sessizliğin Rice'ın gezisi sırasında bozulacağını ve ABD'nin, müttefiklerine karşı atağa geçeceğini belirttiler. Buna göre Rice, gezisi sırasında Avrupalılara, teröre karşı gönüllü olarak ABD ile işbirliği yaptıklarını anımsatacak ve gizli gözaltı evleri gibi konularda kamuoyunun tepkisini ABD'ye yönelterek kendilerini temize çıkarmaya çalışmamalarını isteyecek. Rice, suçu ABD'ye yüklemek yerine Avrupalı müttefiklerden, kendi kamuoylarını 'terörle mücadele' konusunda ikna etmelerini talep edecek. Bakan Rice, terör tutukluları konusunda ABD'nin üzerine gelinmemesi uyarısında bulunacak. Rice, resmi açıklamalarında da uluslararası hukuku ve müttefiklerinin egemenlik ilkelerini ihlal etmediklerini vurgulayacak. Rice'ın 5 Aralık'ta başlayacak dört günlük Avrupa gezisi, Almanya, Romanya, Ukrayna ve Belçika'yı kapsıyor.

Basına yanmıştı

ABD Merkezi Haberalma Teşkilatı’nın (CIA) son 4 yılda tutuklularının sorgulanması için bazı eski Doğu Avrupa ülkelerinde gizli gözaltı evlerinden yararlandığı ve El Kaide tutuklularını Avrupa üzerinden naklettiği yönünde ilk defa Amerikan medyasında ortaya atılan haberler, Washington’a tepkilerin artmasına yol açmıştı. ABD’den bilgi isteyeceğini duyuran Avrupa Birliği de iddialarla ilgili soruşturma soruşturma açmış, gizli gözaltı merkezlerine ev sahipliği yapan ülkelere yaptırım uygulayabileceğini açıklamıştı.

CIA uçakları Fransa’ya da uğramış

Fransa Dışişleri Bakanlığı, Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı’na (CIA) ait gizli uçakların ülke topraklarına inmiş olabileceğini kısmen doğruladı. Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, CIA uçaklarının Fransa’ya da uğramasının “mümkün olduğu” ifade edildi. Bakanlık sözcüsü Jean-Baptiste Mattei, “Her gün yüzlerce uçak Fransa’ya iniyor. CIA’ya ait iki uçağın da inmiş olması imkan dahilinde. Basında çıkan haberleri not ettik, ilgili birimler konuyu araştırıyor. ABD’nin de bu konuda bir açıklama yapmasını bekliyoruz” dedi.

Brest’e indi

Le Figaro gazetesi, CIA uçaklarından birisinin İzlanda’dan gelip Brest havaalanına indiğini, daha sonra Türkiye’ye gittiğini yazmıştı. İkinci uçağın ise Oslo’dan geldiği ve Paris yakınlarındaki Bourget havaalanına indiği bildirilmişti. Amerikan New York Times gazetesi, İngiltere’ye 76, İrlanda’ya 33, Portekiz’e 16, İspanya ve Çek Cumhuriyeti’ne 15’er uçuşu kaydedilen CIA uçaklarının, Yunanistan ve Rum kesimine 13’er, Polonya’ya 6, İtalya’ya 5, Romanya ve İzlanda’ya 4’er, İsviçre’ye 3, Fransa ve Türkiye’ye 2’şer, Malta, Estonya, İsveç, Macaristan, Hollanda, Hırvatistan ve Makedonya’ya ise birer uçuş yaptığını yazmıştı.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48