banner39

Rice: Filistin devleti için sorumluluk gerekli

ABD Dışişleri Bakanı Rice, Filistin devleti konusunda öngörülen barış anlaşması için kritik önemde olduğunu söyledi.

Arşiv 30.03.2008, 13:31 30.03.2008, 13:31
Rice: Filistin devleti için sorumluluk gerekli


ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, Filistin devletinin yaşama geçirilmesi için taraflara ortak sorumluluk düştüğünü söyledi.

Dün akşam İsrail'e gelen ABD Dışişleri Bakanı Rice, bugün İsrail Dışişleri Bakanı Tzipi Livni ile görüştü. Görüşme sonunda düzenlenen basın toplantısında Rice, barış görüşmeleri doğrultusunda, Filistinlilerin ekonomik sıkıntılarının, İsrail'in de güvenlikle ilgili endişelerinin giderilmesi için her iki tarafın da anlamlı adımlar atmasını umduğunu belirtti.

Rice, her iki tarafın da bu konularda harekete geçmesinin, bir Filistin devletinin kurulmasını sağlayacak ve yıl sonuna kadar imzalanması öngörülen barış anlaşması için kritik önemde olduğunu söyledi.

Rice, "İsrail için güvenlik temeline dayalı, Filistinliler için de güvenlik yanı sıra ekonomik açıdan gelecek vadeden bir Filistin devletinin kurulabilmesi için gerekli ortamı yaratmak için tarafların ortak sorumluluğu bulunmaktadır" dedi.

LİVNİ: FİLİSTİNLİLERE YARDIMCI OLMAK İSTİYORUZ

İsrail Dışişleri Bakanı Tzipi Livni de Filistinliler tarafından güvenlikle ilgili adımlar atılması halinde İsrail tarafının harekete geçmeye hazır olduğunu söyledi. Livni, "Amacımız, elimizden geldiğince Filistinlilerin hayatını kolaylaştırmak ve onların ilerlemelerine, gelişmelerine yardımcı olmaktır" diye konuştu.

Livni, Batı Şeria'daki Yahudi yerleşimciler için hükümetin yardımcı olması gerektiğine işaret ederken, henüz fikir safhasında olmasına rağmen, Batı Şeria'daki Yahudi yerleşimlerini gönüllü olarak terk edecekler için tazminat ödenmesini desteklediğini kaydetti.

Ancak Livni, Filistinlilerle barış görüşmelerinin mevcut durumunun, bir yasal düzenleme için harekete geçilmesine elvermediğini söyledi ve "Bana öyle geliyor ki, görüşmelerde nihai sınırlar da tanımlanmadığı için, henüz bunun için çok erken" sözleriyle böyle bir yasal düzenlemeyi şimdi gerçekleştirmenin zor olduğunu ifade etti.

Rice ve Livni, bir barış anlaşmasının bütünü üzerinde, en kısa zamanda ilerleme sağlanmasının önemli olduğunu vurgularken, Livni, "Zaman önemli. İşin sürüncemede kalması veya çıkmaza girilmesi, İsrail hükümetinin politikası değil ve bu bizim çıkarlarımıza da uygun değil" diye konuştu.
Rice, İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak ve Filistin Yönetimi Başbakanı Selam Feyyad ile görüşmesi sonrasında, Amman'a kısa süreli ziyarette bulunarak, Ürdün Kralı Abdullah ve halen Ürdün'de bulunan Filistin Yönetimi Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile görüşüp Kudüs'e geri dönecek.

Rice, yarın da İsrail ve Filistin nihai statü görüşmeleri heyetlerinin eş başkanları İsrail Dışişleri Bakanı Tzipi Livni ve Ahmed Kurey ile üçlü toplantı yapacak.

Kaynak: AA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?