banner39

Rice görüşmeler için Kenya'da

ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, Kenya'daki krizi sona erdirmek amacıyla görüşmelerin başlatılması için Nairobi'ye gitti.

Arşiv 18.02.2008, 11:34 18.02.2008, 11:34
Rice görüşmeler için Kenya'da


ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, Kenya'da seçimler sonrası çıkan krizi sona erdirmek amacıyla görüşmeler başlatılması için başkent Nairobi'ye gitti.

ABD Başkanı George Bush tarafından Kenya'ya gönderilen Rice, 1000 kişinin öldüğü çatışmaları tetikleyen 27 Aralıktaki seçimlerden bu yana ülkeyi ziyaret eden en üst düzey Amerikalı yetkili oldu.

Rice Kenya ziyaretinde bugün, eski BM Genel Sekreteri Kofi Annan, Devlet Başkanı Mwai Kibaki ve muhalefet lideri Raila Odinga ile görüşecek.

Bush, Rice'ın bu ziyaretinde, Annan'ın, Kenya'nın bağımsızlık sonrası tarihinin en karanlık bölümlerinden birini oluşturan bu krize nihai bir siyasi çözüm bulunması amacıyla başlattığı ara buluculuk çabalarını devam ettireceğini açıklamıştı.

5 ülkeden oluşan Afrika turunun ikinci ayağı Tanzanya'da yaptığı açıklamada Bush, Washington'un görüşmelere yardımcı olmak istediğini, bir çözüm dikte ettirme niyetinde olmadığını söylemişti.Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?