banner39

Rice, Irak işgalini savundu: Hata değildi

Irak işgalini savunan Condoleezza Rice, "Irak halkını Saddam'dan kurtarmak hata değildi" dedi.

Arşiv 29.05.2008, 12:37 29.05.2008, 15:28
Rice, Irak işgalini savundu: Hata değildi


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, ''Irak halkını Saddam Hüseyin denen canavardan kurtarmanın bir hata olmadığını'' söyledi.

İsveç'in başkenti Stockholm'de Irak ile ilgili uluslararası konferansın başlamasından önce basın toplantısında konuşan Rice, eski Beyaz Saray sözcüsü Scott McClellan'ın Irak savaşını sert bir dille eleştirdiği kitapla ilgili olarak, kitabı okumadığını, bu nedenle yorum yapamayacağını belirtti.

Rice, "Saddam'ı devirmenin yapılacak en doğru şey olduğunu" savundu. Irak savaşının başladığı 2003 yılında ulusal güvenlik danışmanı olan Rice, "Emin olduğum bir şey var, Irak halkını Saddam Hüseyin denen canavardan kurtarmak ne bir hata, ne de tek yanlı bir hareketti. Toplu imha silahlarına sahip olduğuna inanan sadece ABD değildi" dedi.

McClellan'ın ABD'de George Bush yönetiminin Irak savaşı konusunda kamuoyunu yanılttığı iddiasına karşılık Rice, Başkan Bush'un savaşın nedenleri konusunda "dürüst ve samimi" olduğunu söyledi.

Scott McClellan, kitabında Irak Savaşı için "gerekli değildi" diyor ve Bush yönetimini Amerikan kamuoyunu yanıltmakla suçluyor. Kitap, daha piyasaya çıkmadan amazon.com'da bir numaraya yükselirken, Beyaz Saray da McClellan'a şiddetli tepki gösterdi.

IRAK'A DESTEK ÇAĞRISI

Rice, Irak için de uluslararası destek istedi. İsveç'teki konferansın bağış için yapılmadığını belirten Rice, "Iraklıların önemli miktarda paraya değil, teknik yardıma ve proje desteğine ihtiyaçlarıvar" diye konuştu.

Konferansa Dışişleri Bakanı Ali Babacan, Irak Başbakanı Nuri El Maliki, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un yanı sıra 30'u dışişleri bakanı olmak üzere yüzlerce delege katılacak.

banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?