banner39

Rice Irak yönetimini eleştirdi

ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, "Yeni Güvenlik Planı" planı çerçevesinde başlatılan saldırıların bir kesimi hedef almasını eleştirdi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Rice Irak yönetimini eleştirdi

Anadolu Ajansının haberine göre, dün Irak'ı ziyaret eden ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, Bağdat'ta devam eden güvenlik operasyonunda kendi askerinin "mezhepçilik yaptığını" ileri sürdü.

Rice'ın yaptığı görüşmelere yakın bir kaynağın verdiği bilgiye göre ABD Dışişleri Bakanı, Amerikan ve Irak güçlerinin başkent Bağdat'ta sürdürdükleri güvenlik operasyonunun, "mezhepçilik sınırlarının üzerine çıkması gerektiğini" belirtti. Rice, ne ABD, ne de Irak güçlerinin, başkentte, "Şii milislerin güçlü oldukları bölgelere karşı henüz hiç bir operasyon yapmadıklarına" dikkat çekti.


Adı açıklanmayan yetkilinin verdiği bilgiye göre Rice, Irak Başbakanı Nuri el Maliki ile görüşmesinde, Çarşamba günü başlayan güvenlik operasyonunun, başkentin "Sünni bölgelerinde yoğunlaştığının" gözlendiğini, Mehdi Ordusu adlı güçlerin hakimiyetindeki "Sadr semti"ne hemen hemen hiç dokunulmadığını kaydetti. Irak Müslüman Alimler Heyeti (IMAH), konuyla ilgili “Irak’ta Uygulanan Yeni Güvenlik Planı” başlığı altında bir basın açıklaması yapmıştı.


IMAH Genel Sekreter Yardımcısı Şeyh Abdusselam Kubeysi yaptığı açıklamada “Yeni Güvenlik Planı”nın işgali reddeden Sünni Müslümanlar ve gruplara karşı uygulanan bir soykırım olduğunu ifade etti.
Irak Müslüman Alimler Heyeti (IMAH) Genel Sekreter Yardımcısı yaptığı açıklamada, Irak Hükümeti’nin uygulamaya geçirdiği “Yeni Güvenlik Planı”nın asıl hedefinin işgale karşı direnen Sünni Müslümanları ve grupları soykırımdan geçirerek yok etmek olduğunu söyledi.


Şeyh Kubeysi, bu planın sonuçlarının Iraklılar için felaket olacağı uyarısında bulunarak şunları söyledi: "Irak Müslüman Alimler Heyeti (IMAH) olarak gelişen olayları yüzeysel olarak değil yerinde ve yakından takip ettik. İnsanlar susuzluk içerisinde, güvenlik yok. Acıma ve merhamet olmaksızın öldürülüyorlar."

 

Kaynak: www.heyetnet.net

banner53
Yorumlar (0)
19
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?