banner15

Rice 'İran ve Suriye'ye ödün yok'

Rice, Irak'ta istikrarın sağlanması çabaları çerçevesinde Suriye ve İran ile bağlantı kurulması yönündeki Irak Çalışma Grubunun tavsiyelerini reddetti.

Rice 'İran ve Suriye'ye ödün yok'

Rice, Amerikan The Washington Post gazetesine verdiği demeçte, "Irak'ta barış pahasına Lübnan'ın egemenliğini Suriye'ye satmak ya da İran'ın nükleer silah elde etmesine izin vermek" istemediğini ifade etti.

Hem Suriye'nin, hem de İran'ın, Irak'ta istikrarın sağlanmasına yardım etmek için teşviklere ihtiyacı olmaması gerektiğini kaydeden Rice, "Eğer Irak'ın istikrarlı olmasından çıkarları varsa gerekeni zaten yapacaklardır" dedi.

Rice, hükümetin, Irak'taki taahhütleri, Orta Doğu'da demokrasinin geliştirilmesi çabalarından geri adım atmayacağını da ifade etti.

Özellikle kongre seçimlerinde aldığı yenilginin ardından Irak stratejisinde değişiklik ihtiyacı olduğunu itiraf eden ABD Başkanı George Bush'un bu konuda Ocak ayı başında bir açıklama yapması bekleniyor.

Irak Çalışma Grubunun, Irak sorununun aşılmayla ilgili geçen hafta Beyaz Saray'a sunduğu raporda önde gelen öneriler arasında İran ve Suriye ile diyalog kurulması yer alıyordu.
 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48