banner15

Rice katliamlardan dolayı gururlu

Rice, Saddam Hüseyin'in devrilmesine katkıda bulunmaktan gurur duyduğunu ve Irak'taki savaş nedeniyle pişmanlık hissetmediğini söyledi.

Rice katliamlardan dolayı gururlu

Rice, Fransız haber ajansı AFP'ye yaptığı açıklamada, "Irak'ın kurtulmasına ve Saddam Hüseyin'in devrilmesine yardımcı olduğum için pişman değilim, ülkem 25 milyon Iraklının bir zorbadan kurtulmasına yardım ettiği için gurur duyuyorum" dedi.

ABD Başkanı George Bush'un Irak ile ilgili kararlarında önce ulusal güvenlik danışmanı, sonra da dışişleri bakanı olarak etkili olan Rice, Irak savaşıyla ilgili en büyük üzüntüsünün sorulması üzerine, 2003'teki işgalden sonraki yeniden yapılanma programının çok büyük olduğunu ve tam olarak uyumlu şekilde yürütülemediğini söyledi.

Rice, ABD'nin 3 yıldır yaklaşık 20 milyar dolar harcadığı bu programda düzeltmeler yapıldığını belirtti. Kişisel sorumluluğun ağırlığını hissettiğini ifade eden Rice, Irak'taki durumun "çok kötü" olduğunu belirtti, ancak ABD'nin Iraklıları destekleme taahhüdünü yineledi.Rice, "Buna katlanmak zor. Saddam Hüseyin'i devirmek kararında sorumluluğunuz olunca, kendinizi orada olan bitenden sorumlu hissediyorsunuz" diye konuştu.Condoleezza Rice, "Tarihçi olarak, tarihin hataları ve doğru kararları ortaya çıkaracağını biliyorum" dedi.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35