banner39

Rice, Orta Asya’da Özbekistan’ı Es Geçiyor

ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, Orta Asya ülkelerindeki temaslarına bugün Kırgızistan'la başladı. Rice'nin Orta Asya gezisinde Özbekistan yer almıyor.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Rice, Orta Asya’da Özbekistan’ı Es Geçiyor

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Rice'ın Tacikistan, Kazakistan ve Afganistan'ı da kapsayan gezi güzergâhında, birkaç ay öncesine kadar Washington'un yakın işbirliği içinde olduğu Özbekistan bulunmuyor.

Özbekistan'ın Andican kentinde Mayıs ayındaki gösterilerin kanlı bir şekilde bastırılmasına, Amerikan yönetiminin verdiği tepki üzerine, Özbek hükümeti Washington'dan, bu ülkede bulunan askeri üssü boşaltmasını istemişti.

Condoleezza Rice, Amerika'nın bölgedeki ülkelerle iyi askeri ilişkiler içinde olduğunu ve bu durumun Washington'un terörle mücadelesi devam ettikçe süreceğini söyledi.

Amerikan Dışişleri Bakanı'nın bu sözlerine rağmen; Rusya ve Çin'in desteğini alan bölge ülkelerinin bazıları, Amerikan yönetiminden bölgedeki üslerinden çekilmesi için takvim açıklamasını istemişti.

Rice, ziyaret edeceği ülkelerin siyasi liderlerini doğrudan eleştirmekten kaçındı, ama Kazakistan lideri Nazarbayev'e Aralık ayında gerçekleştirilecek seçimlerin adil ve özgür olmasını sağlaması çağrısı yaptı.

Rice'ın en sert eleştirilerinin hedefi ise, Özbekistan Cumhurbaşkanı İslam Kerimov'du. Rice, Kerimov'u uluslararası toplumu dinlememekle suçladı.

BBC muhabiri Jonathan Beale göre, Condoleezza Rice'ın Taşkent'i ziyaret etmeyecek olması, Washington'la Özbekistan arasındaki uçurumun derinleşmekte olduğunu ortaya koyuyor.

banner53
Yorumlar (0)
14
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?