banner15

Rice: Orta Doğu'da barış hala mümkün

ABD Dışişleri Bakanı Rice, "İsrail ve Filistin arasında yıl sonundan önce bir barış anlaşması hala mümkün" dedi.

Rice: Orta Doğu'da barış hala mümkün


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Ortadoğu barış sürecinde mekik diplomasisi yürüten ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, İsrail ve Filistin arasında yıl sonundan önce bir barış anlaşmasının mümkün olduğunu söyledi.

Dün geç saatlerde geldiği İsrail'in ardından bugün Ramallah'da temaslarda bulunan Rice, İsrail'in Batı Şeria'daki yerleşim birimlerini genişletmesinin, "problemli bir mesele" olmayı sürdürdüğünü söyledi.

Ramallah'da Filistin Yönetimi lideri Mahmud Abbas ile bir araya gelen Rice, görüşmede, yerleşim birimleri meselesi ile Batı Şeria'daki kontrol noktalarının kaldırılarak hayatın kolaylaştırılması ve emniyetin Abbas'a bağlı güvenlik güçlerince sağlanması konusunu ele aldıklarını bildirdi.

Rice ayrıca, güvenlik konusu ile Filistinli güvenlik güçlerinin etkinliğinin artırılması meselesi üzerinde çok zaman harcadığını vurguladı.

ABBAS: PAZARTESİ OLMERT'LE BİRARAYA GELECEĞİM

Abbas ise, ABD'nin desteklediği yol planı çerçevesinde, Filistin güvenlik güçlerinin dün Batı Şeria'nın Cenin bölgesine konuşlandırılmasının ardından, aynı uygulamanın tüm Filistin kasabaları için hayata geçirilmesini umduğunu söyledi.

Barış sürecine yönelik verdikleri taahhütleri tekrarlayan Abbas, Pazartesi günü İsrail Başbakanı Ehud Olmert'le bir araya geleceğini kaydetti.

Müzakere heyetlerinin başkanları olan eski Filistin Başbakanı Ahmed Kurey ile İsrail Dışişleri Bakanı Tzipi Livni'nin de yarın görüşecekleri ifade edildi.

Abbas, yarın gerçekleşecek görüşmelerde tarafların nihai statü konularını müzakere edileceğini belirtti.

Güncelleme Tarihi: 04 Mayıs 2008, 17:08
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35