banner15

Rice, PKK konusunu masaya yatıracak

Önümüzdeki hafta Türkiye'ye gelecek olan Rice'ın, PKK konusunu gündeme getireceği belirtiliyor.

Rice, PKK konusunu masaya yatıracak
ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice’nin 26 Nisan’da Ankara’ya yapması beklenen ziyaret sırasında PKK konusunun önemli bir gündem oluşturması bekleniyor.
      Ankara’da meslektaşı Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül’ün yanısıra, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ile biraraya gelmesi öngörülen Rice’nin yapacağı görüşmelerin gündeminde, "Türk-Amerikan ilişkilerindeki tüm konuların" yer alacağı, birçok alanda yapılan işbirliği üzerinde durulacağı belirtildi.
      Condoleezza Rice’nin Ankara ziyareti için "özel bir neden"in bulunmadığı ifade edilirken görüşmelerde iki ülkeyi ingilendiren Irak, İran, Ortadoğu ve Pakistan gibi bölgesel sorunların gündeme geleceği kaydediliyor.
      Türkiye’nin büyük tepki gösterdiği PKK’nın Kuzey Irak’taki varlığının da ziyaretin önemli konularından birini oluşturması bekleniyor. PKK’yı terörist bir örgüt olarak değerlendiren ABD, Ankara’dan gelen yoğun tepkiler karşısında PKK konusunda yoğun çaba gösterdiğini savunuyor.
      Buna karşın, Washington, Irak’taki güvenlik sorunu nedeniyle PKK’ya karşı büyük çapta bir askeri operasyon düzenleme durumunda olmadığını sürekli dile getiriyor.
      Bir ABD yetkilisi, PKK ile ilgili olarak "İlerleme sağladığımıza inanıyoruz. Zor bir konu. Sorunu çeşitli cephelerde ele alıyoruz. Bazı sonuçlar elde ettik ve daha çok sonuçlar elde etmeyi bekliyoruz" dedi.
      Türk yetkililerinin açıklamalarında da ilerleme sağlandığını söylediklerini ifade eden yetkili, PKK sorununun ABD’nin Ankara Büyükelçiliği için bir "öncelik" olduğunu vurguladı.
      ABD Dışişleri Bakanı Rice, Türkiye ziyaretinin ardından 28-29 Nisan tarihlerinde Sofya’da yapılacak olan NATO
      Dışişleri Bakanları Gayriresmi Toplantısı’na katılacak.
      Toplantıda Dışişleri Bakanı Abdullah Gül de hazır bulunacak.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48