banner15

Rice: Türkiye ile istihbarat paylaşıyoruz

Condolezza Rice, Türkiye ile PKK konusunda bilgi alışverişinde bulunduklarını söyledi.

Rice: Türkiye ile istihbarat paylaşıyoruz
ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, istikrarsızlığın sürdüğü Irak’ta tüm tehditlerle aynı anda başa çıkmanın zor olduğunu, ancak ABD’nin, Irak’ın terörizmden tamamıyla temizlenmesindeki kararlılığını koruduğunu ve PKK terörüne karşı elindeki istihbarat bilgilerini paylaştığını söyledi.
      Edward R. Murrow Gazetecilik Programı çerçevesinde başkent Washington’ı ziyaret eden yabancı gazetecilerin sorularını yanıtlayan Rice, ABD’nin neden hala PKK terörüne karşı kuzey Irak’ta harekete geçmediği sorusunu yanıtladı.
      Rice, "PKK’nın terörist bir örgüt olduğu konusunda sürekli açık konuştuk. Kuzey Irak’ın PKK veya başka terörist örgütlerin üssü olarak kullanılmasını istemediğimiz konusunda da açık olduk" dedi.
      Rice, PPK ile mücadele için Türkiye-ABD-Irak arasında üçlü bir mekanizmanın bulunduğunu ve Kuzey Irak’taki terörist tehditle başa çıkılmaya çalışıldığını anlattı.
      Rice, "Irak’ın halen önemli ölçüde istikrarsız bir yer olduğu doğru ve tüm tehditlerle aynı anda başa çıkmak güç. Ancak Irak topraklarının terörizmin platformu olarak kullanılmaması sözümüzdeki kararlılığımızı koruyoruz. Yardım için PKK konusunda yapabileceğimiz ölçüde istihbarat ve bilgi paylaşıyoruz" diye konuştu.
     
     HAMAS’A MESAJ
      Ankara ziyaretini "sabırsızlıkla" beklediğini belirten Rice, "Türkiye ile çok güçlü ve uzun döneme dayanan stratejik ilişkilerimiz var ve Türkiye şu sırada pekçok değişimden geçen bir ülke. Orada olmak için iyi bir zaman" dedi.
      Hamas’ın Türkiye’yi ziyaretine ilişkin bir soru üzerine ise Rice, bu ziyaret nedeniyle Türkiye’den tek birşey istendiğini, onun da uluslararası toplumun beklentilerinin kuvvetle Hamas’a iletilmesi olduğunu söyledi. Rice, "O mesajın gerçekten yerine ulaştırıldığına inanıyorum" diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48