banner15

Rice ve Abbas görüşmesi

Filistin Yönetimi Lideri Mahmud Abbas, ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ile yaptıkları görüşmede Ortadoğu'daki durum için geçici çözüm istemediğini belirtti.

Rice ve Abbas görüşmesi

Ramallah'ta biraya gelen ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ile Abbas, görüşmelerinin ardından düzenledikleri ortak basın toplantısında, ele aldıkları konular hakkında bilgi verdi.

Abbas görüşmeleri sırasında Rice'a Ortadoğu'daki durum için geçici bir çözüm istemediklerini bildirdiklerini söyleyerek, "Çünkü bunun uygulanabilir bir çözüm olduğuna inanmıyoruz.

Dayanıklı ve devamlı bir barış için ihtiyacımız olan şey, tüm uluslararası taraflardan gelecek aktif bir hareket. Böylece bölge ve halk, barış ve güvenliği yaşayabilirler" dedi.

Gazze Şeridi'nde El Fetih ile Hamas arasında yaşanan şiddet olaylarına da değinen Abbas, "Kanunun ve düzenin uygulanması ve yasal güvenlik kuvvetlerinin desteklenmesi için en büyük gayreti göstereceğiz" diye kaydetti. Abbas ayrıca, Hamas ile ulusal bir birlik hükümeti kurulması konusunda başarısızlık devam ettiği takdirde, erken seçime gidileceğini de yineledi.

Condoleezza Rice, Abbas'a açık destek verdi.

Dışişleri Bakanı Rice, ABD'nin, etkin olmayan yol haritası barış planının hayata geçirilmesi için istekli olduğunu belirterek, Washington'un planı hızlandırmaya niyetli olduğunu söyledi.

Rice, ülkesinin Mahmud Abbas'ın ulusal birlik hükümeti kurma konusundaki çabalarının arkasında olduğunu vurguladı.

Bir Filistin devleti kurulması konusunda kararlıyız.

ABD'nin iki devletli çözümü öngören yol haritasının hayata geçirilmesi konusunda kararlı olduğunu belirten Condoleezza Rice, "Bir Filistin devleti kurulması konusunda kararlıyız. Filistinliler, saygı gören bir yönetimi hak ediyor" dedi.

Filistin lideri Mahmud Abbas ise kurulacak devletin geçici sınırlar içinde olmasına karşı olduklarını yineledi.

Ulusal birlik hükümeti kurma konusunda çabalarını sürdürdüklerini belirten Filistin lideri Mahmud Abbas ise, ancak henüz bir ilerlemenin sağlanamadığını söyledi ve bu durumun değişmemesi halinde bir erken seçime gidileceğini belirtti.

ABD kısa bir süre önce Mahmud Abbas liderliğindeki El Fetih'e 86 milyon dolar para yardımı sözü vermişti.

Cumartesi günü Kudüs'e gelen ABD Dışişleri Bakanı Rice, son 4 ay içinde üçüncü kez Filistin topraklarını ziyaret ediyor. Rice'ın Filistin'den sonra Ürdün'e geçmesi bekleniyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35