banner39

Rice ve Miliband, İran'a daha fazla yaptırım istedi

ABD ve İngiltere, İran'a yaptırımların artırılacağı uyarılarını tekrarladılar.

Arşiv 22.05.2008, 23:23 22.05.2008, 23:51
Rice ve Miliband, İran'a daha fazla yaptırım istedi

ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ve İngiltere Dışişleri Bakanı David Miliband, İran'a uygulanan yaptırımları artırmak konusundaki uyarılarını tekrarladı.

Rice, İran'ın, nükleer faaliyetlerine son vermemesi ve "dünya finans sistemini terörizm için kullanması" durumunda yaptırımları artıracaklarını söyledi.

ABD'ye ziyarette bulunan İngiltere Dışişleri Bakanı ile Kaliforniya'ya giden Rice, ABD'nin, daha fazla İran bankasını uluslararası finans sisteminden çıkarmanın yollarını aradığını ve bunu, İran'ın nükleer programı ya da terörizmin finanse edilmesi iddiaları nedeniyle her zaman yapabileceklerini bildirdi.

Rice, "İran'ın, banka sistemini terörizmden elde edilen karları aktarmak için kullanan bir pozisyonda olmaması gerektiğini" kaydetti.

Miliband ve Rice, İran'a nükleer programıyla ilgili suçlamalardan mümkün olan en kısa zamanda aklanması uyarısında bulundu. Tahran'ın, uluslararası toplumun, nükleer silah yapımında kullanılabilecek üretimlere son verilmesi isteğine uymak zorunda olduğunu belirten iki bakan, aksi halde yaptırımların artırılacağını bildirdiler.

Rice, İran'ın kendisine sunulan "avantajlı ve cömert" önerileri kabul etmesi gerektiğini, aksi takdirde bu konuyla ilgili ülkelerin BM Güvenlik Konseyi kapsamında daha ileri adımlar atacağını dile getirdi.

Milliband da, "İran'ın, uluslararası bir kan davasının mağduru olmadığını, tam tersine kendi suçlarının yazarı olduğunu" ileri sürdü.

Kaynak : AA

banner53
Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?