banner15

Rice'dan Mahmud Abbas'a destek

Rice, Hamas'a karşı Abbas'ın konumunu güçlendirecek tavizler vermesi için İsrail'i ikna etmeye uğraşıyor.

Rice'dan Mahmud Abbas'a destek
Orta Doğu'da mekik diplomasisine tekrar başlayan ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice bugün İsrailli bakanlarla bir araya geliyor. Rice, İsraili Dışişleri ve savunma bakanlarıyla görüşecek.

Bugüne kadarki temaslarında Condoleeza Rice, Suudi Arabistan ve Mısır'daki görüşmeleri ardından İsrail Başbakanı Ehud Olmert ve Filistin lideri Mahmud Abbas ile bir araya geldi.

ABD, Filistin halkının insani ihtiyaçlarının giderilebilmesi için İsrail'in Gazze'de uyguladığı sınırlamaları gevşetmenin yollarını arıyor. BBC muhabirlerine göre Condoleezza Rice, kuşatılmış durumda olan Filistin lideri Mahmud Abbas'ın konumunu güçlendirecek tavizler vermesi için İsrail'i ikna etmeye uğraşıyor.

Tartışılan konular arasında, sınırda Filistinlilere uygulanan kısıtlamaların gevşetilmesi ve Mahmud Abbas'a bağlı muhafız gücünün kuvvetlendirilmesi var.

Öte yandan Rice'ın Hamas hükümetine yönelik tavrında hiçbir yumuşama sinyali yok. Amerikalı üst düzey bir Dışişleri yetkilisi, Hamas'a yönelik izolasyon politikasının sonuç verdiğini düşündüklerini söyledi. Artık Filistin yönetiminin de bunu gördüğünü belirten yetkili, örnek olarak Mahmud Abbas'a bağlı güçler ile Hamas taraftarları arasında yaşanan sokak çatışmalarına işaret etti.

Condoleezza Rice, Hamas hükümetinin Filistin halkının çıkarlarını koruyamadığı gibi, şiddete son vermesi ve İsrail'i tanıması yönündeki uluslararası talepleri de karşılamadığına dikkat çekiyor. Gözlemcilere göre gelinen noktada hem ABD'nin hem de İsrail'in bölgede Hamas'sız bir geleceğin planlarını yaptığı, bu yolla barış sürecini yeniden başlatmayı hedeflediği görülüyor.

Ancak Filistin topraklarındaki iç çatışma ortamı sürdükçe bunun pek de kolay olmayacağı anlaşılıyor. Filistinli gruplar arasında bir uzlaşma ihtimalinin zayıflığı, dün karşılıklı açıklamalar ile bir kez daha kendini gösterdi.

Hamas liderlerinden Halil Ebu Leyla, Filistin'de Amerikan dayatmasıyla birlik hükümeti kurulmasına karşı olduklarını belirtti ve Filistin lideri Mahmud Abbas'a, Amerika'nın Filistin'in iç işlerine müdahale girişimlerine karşı koyma çağrısı yaptı.

Haniye'den Rice tepki

Rice’ın Filistin’de görüşme listesinde Hamas yine yoktu. Hamas önderliğindeki Filistin hükümetinin başbakanı İsmail Haniye Rice’a tepki gösterdi.

Washington’ın tek yanlı politikalarını sürdürdüğünü ve Filistinlilerin sıkıntılarını dikkate almadığını dile getiren Haniye, “ABD Filistin sahnesini ABD ve İsrail gündemine hizmet edecek bir biçimde yeniden düzenlemekten başka bir şey yapmıyor” dedi.

Abbas: Hamas ile diyalog bitti

Filistin lideri Mahmud Abbas, iktidardaki Hamas örgütüyle yürütülen koalisyon görüşmelerinin sonuç alınamadan bittiğini belirterek, iç çatışmaları sona erdirecek yeni bir kabine kurulması gerektiğini söyledi. Abbas, Ramallah'ta Bahreyn Dışişleri Bakanı Şeyh Halid Bin Ahmed El Halife ile düzenlediği basın toplantısında, koalisyon görüşmelerini yürüten, lideri olduğu El Fetih ile Hamas arasında şu an bir diyalog bulunmadığını söyledi.

Hamas ile El Fetih arasında ulusal birlik hükümeti kurulmasına ilişkin 11 Eylül'de varılan ön anlaşmanın sona erdiğini belirten Abbas, "En başından başlamamız gerekiyor" dedi.
Filistin lideri ayrıca, son üç günde 10 kişinin ölümüne yol açan şiddeti sona erdirecek yeni bir kabine kurulması gerektiğini söyledi, başka ayrıntı vermedi.

Hamas, hükümetine yönelik tepkiler üzerine Batılı ülkelerin ekonomik yaptırımlarının baskısı sonucu El Fetih ile daha ılımlı hükümet kurma arayışlarına girmişti. El Fetih ile Hamas, kurulacak hükümetin İsrail ile yan yana olacak bir Filistin devletinin kurulması için çalışacağını belirten ve İsrail'in tanınması anlamına da gelecek bir anlaşmaya vararak ilkesel olarak bir ulusal birlik hükümeti kurulması konusunda anlaşmıştı.

Abbas'ın geçen ay BM Genel Kurulu için gittiği New York'ta yeni kurulacak Filistin hükümetinin İsrail'i tanıyacağı sözleri, Hamas hükümeti yetkilileri tarafından tepkiyle karşılanmış, koalisyon görüşmeleri tıkanma sürecine girmişti.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48