banner39

Rice'ın Sürpriz Moskova Ziyareti

Bugün Moskova'ya sürpriz bir ziyaret yapan ABD Dışişleri Bakanı'nın Rus lider Vladimir Putin ve Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile görüşme gündeminde İran'ın nükleer tesisleri konusu ön planda. ABD'li uzmanlar ve Rus gazeteleri, Rice'ın gez

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Rice'ın Sürpriz Moskova Ziyareti

ABD Dışişleri Bakanı Condoleeze Rice Moskova'ya sürpriz bir ziyaret yapıyor. Rice, önceden açıklanmayan Moskova ziyaretinde Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile bir araya gelerek Rusya'nın müttefiki İran'ın nükleer programını ele alacak. Amerikan hükümeti İran'ı nükleer silah geliştirmeye çalışmakla suçluyor. İranlı yetkililer, sivil enerji amaçlı olduğunu söyledikleri tesislerine yönelik bu suçlamaları reddediyor. Rusya hükümeti İran'ın nükleer tesislerinin kurulmasına yardımcı olmuştu.
Amerikan Dışişleri Bakanı Condoleeza Rice'ın Orta Asya gezisi ertesinde Paris'ten Londra'ya uçması bekleniyordu. Ancak güzergahını değiştiren Rice'ın bugün Moskova'ya uğrayarak Londra ziyaretini haftasonu gerçekleştireceği açıklandı.
Tahran hükümetini nükleer faaliyetlerinden vazgeçirmeye çalışan üç AB ülkesinin -İngiltere, Fransa ve Almanya'nın- İranlı yetkililerle geçen yaz yürüttüğü pazarlıklar sekteye uğradı. Ağustos ayından bu yana İran, tesislerinde uranyum zenginleştirme faaliyetlerine yeniden başlama tehdidinde bulunuyor.
McCormack, bu sabah Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac ve Dışişleri Bakanı Philippe Douste-Blazy ile görüşmesi beklenen Rice’ın öğleden sonra Paris’ten ayrılacağını ve geceyi Moskova’da geçireceğini söyledi.
Rus liderlerle görüşmesinin ardından Rice’ın Londra’ya giderek, İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw ile akşam yemeği yemesi, pazar günü sabah da Başbakan Tony Blair ile görüşmesi bekleniyor. Rice, Orta Asya turunun son durağı olan Tacikistan’dan Fransa’ya gelmişti.

İran'ın tavrı yumuşuyor mu?

Birleşmiş Milletler'e bağlı Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu İran'ın daha önce askıya almış olduğu nükleer faaliyetlerini yeniden durdurmasını talep eden bir karar geçirdi. Atom Enerjisi Kurumu'nun bu kararı ile Tahran'ın Güvenlik Konseyi'ne sevki olasılığı doğdu. Washington, Paris ve Londra hükümetleri İran'ın kendisinden istenen taleplere uymasını sağlamak amacıyla uluslararası baskıları mümkün olduğunca yoğunlaştırmaya çalışıyor.
BBC muhabiri Pam O'Toole, son zamanlarda İran'ın nükleer tartışmada daha yumuşak bir çizgi benimsediğinin işaretlerini verdiğini ve Amerikalı diplomatların bu konuyu da görüşmek isteyeceğini söylüyor. İran hükümeti bu hafta Avrupa Birliği ile pazarlıklara ön koşulsuz yeniden başlamaya hazır olduğunu açıkladı.

ABD, Rusya ve Çin ile rekabette

ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice’ın, Orta Asya cumhuriyetleriyle yakınlaşma amacıyla çıktığı gezide, Kırgızistan’da askeri üs anlaşması sağlandı. ABD’li uzmanlar ve Rus gazeteleri, Rice’ın gezisinin Rusya ve Çin’in Orta Asya’daki nüfuzunu dengelemeyi hedeflediğini belirttiler. ABD Dışişleri Bakanı Rice, Orta Asya gezisinin ilk durağı olan Kırgızistan’daki Manas Hava Üssü’nün ABD kuvvetlerince süresiz kullanımı için Kırgız hükümetinin onayını aldı.
Condoleezza Rice, ağırlıkla Orta Asya’daki eski Sovyet cumhuriyetleriyle ilişkileri geliştirmek amacıyla çıktığı gezide bu çerçevede Kazakistan ve Tacikistan’ı da ziyaret edecek. Rice, gezisinde Washington ile ilişkileri çok kötü olan Özbekistan’a ise uğramayacak.

Nüfuz dengesi hedefleniyor

Uzmanlar, Rice’ın Orta Asya’da demokrasinin yaygınlaşmasını sağlama amacını da taşıyan gezisinin, Rusya ve Çin’in bölgedeki nüfuzunu dengelemeyi hedeflediğini belirtti. ABD’li Orta Asya uzmanı Ariel Cohen, Washington’un, Orta Asya’da Rusya-Çin ittifakıyla artan bir jeopolitik rekabet içinde olduğunu söyledi. Rus gazetesi Kommersant da, ABD’nin Orta Asya cumhuriyetlerine, Rusya’yı kapsamayan ve Washington ile işbirliği içeren bir ticaret paktı önerdiğini yazdı.
Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov, Rice’ın Orta Asya gezisinden rahatsız olmadıklarını, ancak kendisinin de Ekim sonunda bölgeyi ziyaret edeceğini söyledi. Kırgızstan’dan sonra Afganistan’a geçen Rice, deprem felaketine uğrayan Pakistan’ı da dayanışma amacıyla kısa süre için bugün ziyaret ediyor.


 


 

banner53
Yorumlar (0)
19
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?