banner15

Rice'tan Araplara Hamas Uyarısı

ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, yarın çıkacağı Ortadoğu gezisinde, Arap ülkelerinden Filistin'de kurulacak bir Hamas yönetimine para yardımı yapmamalarını isteyecek. Rice, İran’ı da Hamas’a mali yardımda bulunmaması konusunda uyardı.

Rice'tan Araplara Hamas Uyarısı

ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, yarın Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Mısır’ı kapsayacak 5 günlük bir Ortadoğu gezisine çıkıyor. Hamas yönetimindeki Filistin’e mali yardımı kesme kararı alan Washington, Rice’ın bu ziyareti sırasında, Arap ülkelerinin de Hamas’a para desteğinde bulunmamasını isteyecek. Arap gazetecilere konuşan Rice, “Hamas’a mali yardımda bulunmayı aklından geçiren ülkelerin, bunun Ortadoğu’ya yapacağı etkiyi bir daha düşüneceğini umarım” dedi. ABD, eski yönetim döneminde Filistin’e verdiği 50 milyon dolarlık bir yardımın da, Hamas’ın eline geçmemesi için geri verilmesini istedi. Fakat Washington, Hamas’ı mali yönden sıkıştırma planının İran tarafından bozulmasından kaygılanıyor. Bu nedenle Rice, İran’ı da Hamas yönetimine para vermemesi yönünde uyardı.

İsrail, Hamas'a yaptırım arayışında

Hamas'ın İsrail'le görüşmeyi reddetmesinin ardından, İsrail kabinesi bugün Başbakan Ehud Olmert liderliğinde toplanıyor. Toplantıda Hamas'a karşı bazı yaptırımlar masaya yatırılacak. Filistin lideri Mahmud Abbas hükümeti Hamas'ın kurması gerektiğini söyledi ve İsrail'le görüşmelere devam edilmesi, yapılan anlaşmalara da uyulması çağrısında bulundu. Hamas ise bu çağrıyı reddetti. Örgütten yapılan açıklamada Hamas'ın, işgal ve saldırıları sürdüğü müddetçe İsrail ile görüşmeyeceği belirtildi.

Hamas, Başbakan adayı olarak Haniye'yi seçti
 
Filistin genel seçimlerini kazanan Hamas, başbakan adayı olarak İsmail Haniye'yi seçti. Hamas'ın parlamento grup sözcüsü ve milletvekili Salah el Berdevil, başbakan adayı olarak Hamas'ın seçim listesinin ilk sırasındaki Haniye'nin seçildiğini açıkladı. Berdevil, "Hamas başbakan adayının İsmail Haniye olduğunu resmi olarak ilan eder" dedi. Filistinli milletvekili, Hamas'ın bugün seçimini Filistin lideri Mahmud Abbas'a bildireceğini, Haniye'nin Filistin içi ve dışında aday olarak seçildiğini söyledi. 

İsrail saldırısında 2 Filistinli öldü

İsrail Ordusu, Gazze Şeridi'ne hava saldırısı gerçekleştirdi. Askeri kaynaklar, İsrail sınırındaki güvenlik çitine yaklaşan 2 Filistinlinin hava saldırısında vurulduğunu bildirdi. Saldırının, Han Yunus bölgesinde meydana geldiği kaydedildi. Öldürülenlerden birinin 18 yaşındaki Bilal el-Nacar, diğerinin ise Usame Bires isimli Filistinliler olduğu belirtildi.

Gazze'e çocuk olmak

Filistin'de İntifada'nın ve Hamas sebebiyle direnişin merkezi olarak bilinen Gazze'de gülen yüzlerin sahipleri sadece çocuklar. Birkaç kilometre ötelerinde İsrail tanklarının nöbet tuttuğu, sık sık çatışmaların yaşandığı Gazze kent merkezinde en önemli yük taşıma araçları olan eşek arabaları bile, çocuklar için bir eğlence aracı olabiliyor. Belki de sahibinden izinsiz olarak aldığı eşek arabasına arkadaşlarını da doldurup şehir turu atan çocukların yüzlerindeki ifade ise yaşamak istedikleri dünyanın mesajlarıyla dolu.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48