banner15

Rıdvan, Tanju'yu dinletti iddiası

Rıdvan Dilmen'in de aralarında bulunduğu öne sürülen çetenin Tanju Çolak'ı dinlettiği iddia edildi.

Rıdvan, Tanju'yu dinletti iddiası

Yasadışı dinleme operasyonunda çökertilen şebekenin elebaşılığını emekli polis memuru M.Y'nin yaptığı öne sürüldü. Zanlıların istek doğrultusunda dinleme yaparak işadamları için rakip şirketlerin ticari sırlarını, hatta sevgililerini bile dinlediği belirtildi. Rıdvan Dilmen'in de aralarında çıkan bir dedikodu yüzünden Tanju Çolak'ı dinlettiği ileri sürüldü.

Telekulak çetesinin varlığı şike soruşturmasının başladığı dönemde ortaya çıktı. Şike soruşturması kapsamında teknik takip yapan polis, aralarında Rıdvan Dilmen'in adının da geçtiği yasadışı dinlemeler yaşandığını belirledi. Bunun üzerine konuyla ilgili olarak görevlendirilen Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, 2 yıla yakın süren teknik ve fiziki takibin ardından İstanbul başta olmak üzere 4 ilde tespit edilen adreslere operasyon düzenlendi. Baskınlarda aralarında Rıdvan Dilmen ve işadamı A.D.'nin de bulunduğu 24 kişi gözaltına alındı.

Yapılan sorgulama sonucunda şebekenin çalışma şekli de ortaya çıktı. Elebaşılığını emekli polis memuru M.Y'nin yaptığı şebeke, çalışmasını bir güvenlik şirketi üzerinden yürütüyor. Dinleme isteğinde bulunacak kişiler ve kurumlar, başında M.Y'nin bulunduğu güvenlik şirketiyle irtibata geçiyor. Şebeke üyeleri, şirketlerin telefonlarını dinleyip ticari sırlarını öğrenmeden sevgili dinletmeye kadar birçok alanda çalışıyor. Önce ücret konusunda anlaşma sağlanıyor. Ücretler dinleme olayının konusuna göre değişiyor. En çok para, bir şirketin başka bir şirkete ait ticari sırlarını öğrenmesi amacıyla dinlenmesi durumunda isteniyor.

Vatandaşlar, dinletmek istedikleri kişilerin telefon numaralarını şebekeye bildiriyor. Şebeke elebaşısı da GSM şirketlerindeki elemanlarıyla irtibata geçip dinleyeceği kişiye ilişkin bilgileri veriyor. Önce teknik takibe alınan kişilerin geçmişte görüştüğü telefon numaraları listeleniyor. Ardından o andan itibaren telefon görüşmeleri ve mesajları kaydediliyor.

Gözaltında bulunan Rıdvan Dilmen'in de şebekeden Tanju Çolak'ı dinletmek için yardım istediği öne sürüldü. İddiaya göre ikili arasında çıkan bir dedikodu yüzünden Dilmen'in, Çolak'a ait telefon numarasını şebekeye verip kimlerle görüştüğünü öğrenmek istedi. Şebekenin de bu istek doğrultusunda Çolak'ın irtibatta olduğu kişileri Dilmen'e söylediği belirtildi.

Kaynak: iyibilgi

Güncelleme Tarihi: 06 Nisan 2010, 19:10
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35