banner39

Riga'da kritik zirve

Afganistan başta olmak üzere, girdiği birçok ülkede köşeye sıkışan NATO'nun geleceği Riga zirvesinde masaya yatırılacak.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Riga'da kritik zirve

Afganistan başta olmak üzere, girdiği birçok ülkede köşeye sıkışan NATO’nun geleceği ve ‘küreselleşmesi’ meselesi, Riga zirvesinde masaya yatırılacak. Gözlemcilere göre, 26 müttefik ülkenin yöneticilerini Letonya’nın başkenti Riga’da 28-29 Kasım’da bir araya getirecek NATO zirvesinde, ittifakın geleceğinin enine boyuna tartışılacağı, ancak küreselleşme konusunda karar çıkmayacağı düşünülüyor. Başta ABD olmak üzere bazı üye ülkeler, NATO’nun “dünya jandarması” olacak şekilde yeniden düzenlenmesini isterken, Fransa gibi üyelerin ise, örgütün “Atlantik-ötesi” özelliğinin sıkıca muhafaza edilmesinden yana tavır aldığı ifade ediliyor.

Bush’un derdi

ABD Başkanı George W. Bush, NATO’nun Avrupa sınırları dışındaki bölgelerde de güvenliğe el atması gerektiğini ifade ederken, NATO Genel Sekreteri Jaap de Hoop Scheffer ise, “NATO’yu küresel jandarma haline dönüştürmenin hata olacağını” düşünenlerden. Scheffer zirve öncesinde İspanya’nın “El Pais” gazetesinde yayımlanan demecinde, “NATO’nun aradığı, küresel polis olmak yerine, ortak değerler ve çıkarlar doğrultusunda küresel ortaklıklar arasındaki ilişkileri istikrara kavuşturmaktır” değerlendirmesinde bulundu. “NATO’nun ancak küreselleşerek güçlenebileceği” yolundaki görüşü; İngiltere, Danimarka ve NATO’ya yeni katılan Doğu Avrupalı üyelerin bazılarının desteklediği biliniyor.

‘NATO’nun sulandırılması’

Fransa ise, “NATO’nun sulandırılması” olarak tarif ettiği küreselleşmeye itiraz ediyor ve ittifakın, 1949 Washington Antlaşması’na uygun şekilde “askeri Avrupa-Atlantik örgütü olarak kalmasını” istiyor. Fransa’ya göre, NATO’nun küreselleşmesi, dünyaya yanlış işaret vermek anlamına geliyor. Diplomatlara göre; Belçika, Yunanistan, İspanya ve İtalya da, NATO’nun küreselleşmesine karşı çıkanlardan.

Gözlemciler de, NATO, uzlaşma esasına dayandığı için, Riga zirvesinden “küresel NATO’ya” onay çıkmayacağını ifade ediyor.
Londra’daki Uluslararası Stratejik Araştırmalar Enstitüsü’nün eski başkanı François Heisbourg ise, NATO ile ilgili önerilere şüpheli yaklaşıyor. Heisbourg , “Afganistan gibi bölge dışındaki alanlara gitmek, NATO’yu faal tutmaya yardımcı olsa da, bu yüzden ittifak harita üzerinde (çok taraflı) bir kurum haline geldi” diyor.


NATO’ya yeni roller

NATO’nun, aralarında “terörle mücadele, sanal saldırıları önleme ve doğal kaynakların korunmasının” da bulunduğu sahalarda, yeni roller üstlenmeye hazırlandığı bildirildi. İngiliz Financial Times gazetesinin dün çıkan sayısında yer alan haberde, NATO’nun üstlendiği rollerin genişletilmesine ilişkin bir planı, gelecek hafta içinde onaylayacağı belirtildi. “NATO’nun devam eden transformasyonunun çerçevesini ve siyasi yönünü belirlemeyi amaçlayan”, söz konusu planın bir kopyasının gazete tarafından elde edildiği kaydedilen haberde, planın “terörizm ve kitle imha silahlarının gelecek 10-15 yıl içinde ittifak için temel tehditleri oluşturmasının kuvvetle muhtemel olduğundan” iddia ettiğine işaret edildi.
Riga’da yapılacak NATO zirvesinde, üye 26 ülkenin liderlerince imzalandıktan sonra, gelecek hafta kamuoyuna açıklanacak planın, NATO üyesi ülkelerin savunma bakanları tarafından zaten onaylanmış olduğuna da dikkat çekildi.

Kaynak: Evrensel

banner53
Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?