banner15

Riyad'dan ABD'ye Irak uyarısı

New York Times'a göre, Suudi Arabistan, Sünnilere mali destek sağlayabileceği uyarısında bulundu.

Riyad'dan ABD'ye Irak uyarısı

ABD'de yayımlanan New York Times gazetesine göre, Suudi Arabistan, Amerikan birliklerinin Irak'tan çekilmesinden sonra Şiilerle çatışmalara girmeleri durumunda Sünnilere mali destek sağlayabileceği uyarısında bulundu.

 

Gazetenin Arap ve Amerikalı diplomatik kaynaklara atfen yayımladığı habere göre bu uyarı, doğrudan Suudi Arabistan Kralı Abdullah tarafından ABD Başkanı Yardımcısı Dick Cheney'e yapıldı. Cheney, iki hafta önce Riyad'ı ziyaret etmişti.

 

New York Times'a göre, bir Arap diplomat, "Şimdi varsayımlar üzerine konuşuyoruz ama böyle bir yapı oluşmasını engellemek zorundayız. Eğer Irak'ta işler kötüye giderse, yani etnik temizlik gibi bir şey başlarsa kendimizi savaşa dahil olmaya mecbur hissedebiliriz" dedi.

 

Bir süre önce Suudi Hükümeti'nden yapılan açıklamada üstü kapalı olarak İran'ın Irak'ta nüfuzunu artırmasından duyulan kaygı dile getirilmişti.

 

BBC diplomasi muhabiri Jonathan Marcus'a göre, Suudi Arabistan, içerideki baskılar karşısında Bush'un Irak'tan çekilme sürecini hızlandırmasından kaygı duyuyor.

Marcus'a göre, Suudi Arabistan, Irak savaşının bölgesel dengeleri değiştirmesi karşısında yeni politika arayışında.

 

BBC Muhabirine göre, Suudi Arabistan'ın İsrail-Filistin sorununun çözümüne yönelik barış planını yeniden gündeme getirme çabalarını buna bağlamak gerekiyor.

Suudi Arabistan'ın planı, işgal ettiği tüm Filistin topraklarından çekilmesi karşısında Arap ülkelerinin İsrail'i tanımasını öngörüyor.

 

Marcus ayrıca, aralarında Suudi Arabistan'ın da bulunduğu Körfez ülkelerinin nükleer teknoloji geliştirme arzularının da bu çerçevede ele alınması gerektiğini belirtiyor.

 

Kaynak: BBC

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35