banner39

Robert Fisk'ten Lübnan Yorumu

Independent gazetesi yazarlarından ve dünyaca ünlü Ortadoğu uzmanlarından Robert Fisk, "dün hepimizin dilinde tek bir söz vardı: İç savaş" diye yazdı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Robert Fisk'ten Lübnan Yorumu
Lübnan'ın önde gelen Hıristiyan liderlerinden Sanayi Bakanı Piyer Cemayel'in Beyrut'ta silahlı bir saldırıda vurularak öldürülmesi, İngiliz basınında bu sabah geniş yer tutan konuların başında geliyor.

Independent gazetesi yazarlarından ve dünyaca ünlü Ortadoğu uzmanlarından Robert Fisk, "dün hepimizin dilinde tek bir söz vardı: İç savaş" diye yazdı.

Beyrut'ta bulunan Independent gazetesi yazarlarından Robert Fisk, "Lübnan'da siyasi ortam, günlerdir tehditler ve gözdağı vermelerle çalkalanıyordu" diyor.

"Şii Hizbullah lideri Hasan Nasrallah, Fuad Sinyora kabinesinin yasadışı olduğunu söylerken, Dürzi lider Velid Canbolat, İran'ın kontrolü ele geçirmeye çalıştığını savunuyordu. Cemayel suikastı ise bir uyarı. Vurulan Canbolat da olabilirdi, Sinyora da. Ama sonuçta ölen, pek de karizmatik olmayan; hedefini, İsrail'in saldırıları sonrası göç etmiş Lübnanlıları, ülkelerini yeniden inşa etmeye çağırmak olarak belirlemiş Cemayel oldu. Lübnan'da hiçbir şey tesadüfen olmaz, bu nedenle de siyasi dedektiflerin işi, bu ülkenin sınırlarının ötesine bakmak olmalı..."

Robert Fisk, bu ortamda akıllarda bazı soru işaretleri uyandığını da ekliyor: “Cemayel, neden Suriye'nin Irak'la on beş yılın ardından, yeniden diplomatik ilişkiler başlattığı açıklamasından, bir kaç saat sonra öldü? Sinyora kabinesi, Hariri suikastı zanlılarını yargılamak için Birleşmiş Milletler'in kuracağı mahkemeyi henüz kabul etmişken, neden Nasrallah Beyrut'ta, hükümete karşı gösteri çağrısı yaptı? Ve neden Amerika'nın Birleşmiş Milletler temsilcisi John Bolton, Lübnan'da demokrasi için timsah gözyaşları dökerken, Suriye'nin adını anmadı?

Tüm bunlar elbette binlerce Batılı askerin, İsrail'in saldırılarını önlemek ve Hizbullah'ı silahsızlandırmak üzere Lübnan'a konuşlandığı bir sırada meydana geliyor.

Cemayel suikaste uğradı, geçen hafta altı Şii bakanın ayrılmasıyla hükümet, ülkenin en büyük dini grubu temsil edemez hale düştü. Sinyora hükümetinin yıkılması iki bakanın daha ayrılmasına kalmış görünüyor. Lübnanlılar, belki yeni bir iç savaşa daha hazır olmayabilir. Ancak bakanların sürücü penceresinden kurşun yememek için, Beyrut sokaklarında bir süre makam araçlarıyla dolaşmayacakları aşikar.”

banner53
Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?