banner39

Robert Gates: Afganistan'da kalacağız!

ABD Savunma Bakanı, ne olursa olsun Amerikan askerlerinin sayısıyla Afganistan'da kalmaya devam edeceklerini söyledi

Arşiv 06.10.2009, 08:31 06.10.2009, 13:31
Robert Gates: Afganistan'da kalacağız!


ABD Savunma Bakanı Robert Gates, Başkan Barack Obama'nın Afganistan'daki Amerikan askerlerinin sayısıyla ilgili kararı ne olursa olsun, bu ülkede kalmaya devam edeceklerini bildirdi.

Gates ve ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, George Washington Üniversitesi'nde düzenlenen bir televizyon programında CNN'in sorularını yanıtladı.

ABD'nin, Afganistan ve Pakistan ile uzun süreli ilişkiler inşa etme yönündeki bölgesel stratejiye olan bağlılığını dile getiren iki bakan, Obama'nın Afganistan konusunda doğru hedef ve politikaların belirlenmesine yönelik aceleci olmayan yaklaşımının doğru ve gerekli olduğunu savundu.

Afganistan'daki Taliban direnişinin ivme kazandığına işaret eden Gates, "Taliban'ın ülkede kontrolü ele alması, El Kaide terör ağını güçlendirir" uyarısında bulundu.

"ASKER KONUŞLANDIRMADA YETERSİZ KALDIK"

Gates, "Afganistan'a önceki yıllarda daha fazla asker konuşlandırılması konusunda ABD ve müttefiklerinin yetersiz kalmasının Taliban'a ivme kazandırdığını" da ileri sürdü. Robert Gates, "Afganistan'a yeterli düzeyde asker yerleştirme konusunda, bizim ve açıkça ifade etmem gerekirse müttefiklerimizin yetersiz kalması yüzünden, şu anda Taliban ivme kazanmış durumda" diye konuştu.

Gates, Taliban'ın Afganistan'da "olası bir zaferinin", El Kaide'ye, "1980'lerde Sovyet güçlerini ülkeden kovduktan sonra, şimdi yine bir süper güce karşı ikinci bir zafer kazanma fırsatına sahip oldukları" perspektifinden güç alarak, ülkeye yerleşmenin yanı sıra, örgüte militan alma ve para toplama faaliyetlerini geliştirme imkanı tanıyacağını kaydetti.

Afganistan'daki ABD birliklerinin komutanı General Stanley McChrystal'ın bu ülkedeki Amerikan askerlerinin sayısının artırılması çağrısına ilişkin olarak da Gates, Obama yönetimince sürdürülen iç istişarelere dair bir soru üzerine, "Obama'nın askerlerin sayısıyla ilgili kararı ne olursa olsun, ABD, terör örgütlerini dağıtma ve ekonomik kalkınma ile ulus inşasına katkı sağlama çabalarının devamı çerçevesinde bu ülkede kalmayı sürdürecek" dedi.

"AFGANİSTAN'I TERK ETMİYORUZ"

"Afganistan'ı terk etmiyoruz" ifadesini kullanan Gates, "Afganistan'da kalacağımızdan ve Pakistan ile ortaklık ve güven ilişkisi oluşturmaya yönelik kararlılığımızdan şüphe duyulmamalı. Bu, ABD'nin uzun süreli ve stratejik bir hedefi" diye konuştu.

ABD'nin Pakistan'a yardım etmeye kararlılığını vurgulayan Gates, Amerikan yönetimin Afganistan konusunda yürüttüğü gözden geçirme çalışmasından Afganistan ve Pakistan'ın endişe duymaması gerektiğini ifade etti.

Clinton da, hem Afganistan hem de Pakistan'ı destekleyen bölgesel bir yaklaşımın, ABD'ye, teröristleri yenilgiye uğratmaya ve kendisiyle müttefiklerini koruma yönündeki hedeflerini başarmasına yardım edeceğini söyledi.

Her iki bakan da, Afganistan konusunda Obama'nın başkanlığında bakanlar, askeri liderler, kongre liderleri ve diğerlerinin katılımıyla yürütülen kapsamlı gözden geçirme çalışmasını savunurken, Clinton, "en iyisi olduğunu düşündüğümüz yaklaşımla geleceğiz, ama hedef aynı kalmaya devam edecek" dedi.

Ayrıca iki bakan, bu konuda Obama'ya Amerikalı askeri yetkililerce verilecek tavsiyelerin gizli kalması gerektiğini kaydetti.

İRAN

İran konusunda da Clinton ve Gates, ABD'nin hedefinin, İran'ı, nükleer silah geliştirmek yerine barışçı bir nükleer program izlemesinin kendisine daha fazla yarar sağlayacağına ikna etmek olduğunu belirtti.

İki bakan, İran'ın nükleer faaliyetleri konusunda geçen hafta Cenevre'de yapılan görüşmelerde "sınırlı bir başarı" sağlandığını ifade ederken, Clinton, İran'ın nükleer programından vazgeçmemesi halinde ABD'nin bu ülkeye ek yaptırımlar uygulanması için çabalarını sürdüreceğini bildirdi.

Gates de İran'ı, nükleer silahların uzun vadede kendisine zarar vereceği yönünde ikna edebilmenin olasılık dahilinde olduğunu söyledi.

Kaynak: AA

banner53
Yorumlar (0)
31
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?