banner39

Robot şahinler uçakları kuştan koruyacak

Son yıllarda kuşların uçakların önemli parçalarına zarar vermesi havaalanların işletme sorumlularını harekete geçirdi. .

Arşiv 18.03.2010, 17:07 18.03.2010, 17:07
Robot  şahinler uçakları kuştan koruyacak

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Brezilya'nın "turizm kapısı" olarak tanınan Rio Havaalanında uçakları tehlikeye atan kuşları korkutmak için robot bir şahin deneniyor.

Brezilya'daki havaalanlarının işletmesinden sorumlu şirketin yetkilisi Mauro Cauville, yaptığı yazılı açıklamada, tıpkı etten ve kemikten olan gerçeği gibi, bu mekanik şahinin de uluslararası havaalanı civarında yaşayan istenmeyen misafirleri uzaklaştırmasının hedeflendiğini belirtti.

Son yıllarda kuşların uçakların önemli parçalarına zarar verdiği olayların yüzde 45 oranında arttığına, 2008'de 659 vaka kayıtlara geçerken, 2009'da bu sayının 926'ya yükseldiğine işaret edildi.

Robot şahinin saatte 50 kilometre hızla uçabildiği, 300 metre yüksekliğe çıkabildiği ve bir İtalyan-İspanyol yapımı olan robotun şirket yetkilileri tarafından uzaktan kumandayla yönlendirilebildiği belirtiliyor. Robot şahinin "deneme uçuşlarının" 15 gün sürmesi planlanıyor.

Robot şahin, denemeyi başarıyla geçerse, Brezilya'nın diğer havaalanlarında da kullanılacak

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?