ROJ'un eski direktörü: Paralar PKK'dan geliyor

Zonoozi Manouchehr, Danimarka'dan yayın yapan televizyonun parasının PKK'dan geldiğini söyledi.

ROJ'un eski direktörü: Paralar PKK'dan geliyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Roj TV'nin bağlı olduğu Mezopotamya Yayıncılık'ın kurucusu olan ve 1998 -2008 arasında direktörlüğünü yapan İran asıllı Manouchehr Zonoozi, Roj TV - PKK bağlantısı konusunda önemli itiraflarda bulundu. Danimarka'nın Berlingske Tidende Gazetesi'ne konuşan Zonoozi, PKK kamplarında Murat Karayılan'la yaptığı görüşmeleri detaylı olarak anlattı. Yardımların örgütten geldiğini belirten Zonoozi, "Ben 10 yıl Roj TV'nin müdürlüğünü yaptığım için, ilk hapse girecek kişiyim. Şahsi çıkar için bunları anlatmıyorum. Hâlâ tehdit almaya devam ediyorum. Polisle görüşerek bu konuda tanıklık yapmak istediğimi söyledim ama hiç dikkate almadılar. Artık beklemekten bıktım ve Roj TV konusundaki söylenen yalanlara tahammülüm kalmadı." dedi.

Zonoozi, Kürtlerin sesini duyurmak için Mezopotamya Yayıncılık'ı kurduğunu, ancak bugün gerçekte Roj TV'yi kontrol eden kişilere hiçbir güveninin kalmadığını söyledi. Göreve başladığı yıllarda Roj TV-PKK bağlantısını bilmediğini ifade eden İranlı Zonoozi, şöyle devam etti: "2005-06 yıllarında paraların PKK'dan geldiğini görmeye başladım. Danimarka bankası Danskebank Belçika'ya gönderilen paralar konusunda bir uyarı aldım. Roj TV'ye yapılan yardımlara baktığımda rakamların oldukça yüksek olduğunu gördüm. Önceleri paraların sıradan Kürtlerin yardımı olduğunu sanıyordum ve PKK ile bağlantısının olmadığına inanıyordum. Ancak PKK'nın Erbil yakınlarındaki kampını ziyaret ettiğimde bu paraların PKK'dan geldiğine yüzde yüz inandım. 16 milyon Euro'nun halktan gönüllü olarak geldiğine inanacak kadar saf olmamalıydım."

PKK'nın Roj TV programları üzerinde nasıl bir etkisinin olduğu sorusu üzerine ise Zonoozi şunları anlattı: "PKK kamplarında muhabirleri bulunuyor ve üst yönetimle direkt irtibata geçiyorlar. Birçok Roj TV muhabiri PKK kamplarında eğitime tabi tutuluyor. Belçika'daki stüdyolara gitseniz, çatışmalarda kolunu, bacağını kaybetmiş onlarca çalışan görürsünüz."
 

Güncelleme Tarihi: 24 Mayıs 2010, 12:22
banner53
YORUM EKLE

banner39