banner39

Roma'da yeni camiye izin yok

Roma belediyesi bir Katolik kilisesinin yanında yer alan binanın camiye dönüştürülmesini reddetti.

Arşiv 22.08.2007, 18:43 22.08.2007, 19:32
Roma'da yeni camiye izin yok

Roma belediyesi kent merkezinde bulunan bir Katolik kilisesinin yanında yer alan binayı camiye dönüştürmek isteyen Müslümanlara izin vermedi.

Roma'nın çok kültürlü bir mahallesinde yer alan binanın akıbeti toplumlar arası gerginlik yarattı.

Binayı camiye çeviren Bangladeşli Müslümanların inşaat çalışmaları imar izni almadıkları için belediye ekiplerince durduruldu. Bangladeşliler tek isteklerinin namaz kılacak bir yer olduğunu söylüyor.

Fakat sağ kanat politikacılar polisin devreye girerek inşaatı engellemesine övgüler yağdırıyor. Sağ kanat, Roma'da cami sayısını çoğaltmanın vicdanlarına sığmadığını çünkü birçok Müslüman ülkede Hristiyanların benzer adımlar atmasına göz yumulmadığını söylüyor.

Yeni cami tamamlansaydı gelecek ay ibadete açılacaktı. Antik Roma'daki yedi tepeden biri olan Esquiline mahallesinde çok farklı etnik kökenden insan bir arada yaşıyor.

Halihazırda mahallede yedi Katolik kilise, bir Budist mabedi, sinagog, bir Zen merkezi ve Çinlilere ait bir Evanjelik kilise var. Mahalledeki bu tartışmaya rağmen, İtalya'nın başkenti Avrupa'daki en büyük camiye sahip.

Kent merkezinin dışında, Vatikan'dan üç kilometre uzakta kurulan cami, Suudi Krallığı'nın mali desteğiyle inşa edildi. Müslüman toplumun sayısının giderek arttığı Roma bunun yanısıra üç başka camiye ve üç mescide sahip.

Roma belediyesinin etnik politikalardan sorumlu yetkilisi yeni bir camiyi desteklediklerini, fakat sözkonusu binayı ibadet için kullanmak isteyen Budistlerin, Hinduların ve Romanyalı Ortodoksların başvurularının dokuz yıl öncesine gittiğini söyledi.

Muhabirler, şayet sırayla gidilecekse yeni caminin daha bir müddet beklemesi gerekeceğini bildiriyor.

Dünya Bülten'in konuyla İlgili özel haberi:

ROMA'DA ANTİK KİLİSENİN YANINA CAMİİ

 

Kaynak: BBC

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?