banner39

Romanya'da siyasi kriz: Hükümet dağıldı

Romanya'da hafta başında başlayan siyasi kriz derinleşti

Arşiv 01.10.2009, 15:59 02.10.2009, 06:50
Romanya'da siyasi kriz: Hükümet dağıldı

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Cumhurbaşkanı Traian Basescu'nun, Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Dan Nica'yı görevinden alma kararlarını imzalamasının ardından, hükümetin sol kanadı Sosyal Demokrat Parti'li (PSD) kabine üyeleri hükümetten topluca çekildi.

Hükümeti sarsan kriz Pazartesi günü Başbakan Emil Boc'un, Dan Nica'yı görevden almasıyla başladı. Başbakan Boc, Dan Nica'nın yerine geçici olarak Kalkınma ve Konut Edindirme Bakanı Vasile Blaga'yı tayin etti. İlk başta taraflara bağımsız bir içişleri bakanında uzlaşmaları tavsiyesinde bulunan Cumhurbaşkanı Traian Basescu, bu sabah Boc'un atamasını onayladı. Bu gelişme üzerine PSD'li bakanlar hafta başında söz verdikleri gibi Viktoria Sarayı'nda, başbakana toplu şekilde istifa mektuplarını sundu.

PSD'li bakanların toplu istifasını görevden Dan Nica açıkladı. Senato ve PSD Başkanı Mircea Geoana ve partili bakanlar krizin tek sorumlusu olarak Cumhurbaşkanı Basescu'yu ilan ettiler. Dan Nica, "Romanya'nın ekonomik krizin üstüne, bu siyasi krize girmesinin çok ciddi sonuçları olacak ve bunun sorumluları, Cumhurbaşkanı Traian Basescu, Başbakan Boc ve iktidarın sağ ortağı Demokrat Liberal Parti'dir." dedi.

banner53
Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?