Romanyalılar IMF kesintilerini protesto etti-FOTO

Bükreş'te toplanan kamu çalışanları, hükümetin ekonomik sıkıntıyı aşmak için planladığı ücret kesintisini protesto etti

Romanyalılar IMF kesintilerini protesto etti-FOTO

 

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Romanya'nın başkenti Bükreş'te toplanan binlerce kamu çalışanı, hükümetin ekonomik sıkıntıyı aşmak için planladığı ücret kesintisini protesto etti.

Romanya'da Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) talebi doğrultusunda memur ve emeklilerin maaşlarında yüzde 15'ten yüzde 25'e varan indirimler yapılmasını planlayan hükümetin, çocuk ve aile yardımını da düşürmek istemesi de protestolara neden oldu.

Bükreş'te iki saat sürmesi planlanan gösteriye öğretmenler, doktorlar, maden işçileri ve diğer ücretliler ile emekliler katıldı.

roman1.jpg

Romanya'da geçen yıl ekonomide yüzde 7,1 oranındaki küçülme nedeniyle ödemeler için IMF, AB ve Dünya Bankasından 24,86 milyar dolar borç alan hükümet, bütçe açığını azaltmak için maaşlarda kesintiye gitmek istiyor.

Sendikalar ise hükümetin ücretlerde dörtte bir, emekli maaşlarının da yüzde 15 kesintiye gitme planını reddediyor.

Bütçe açığını dengeleme arayışındaki Romanya hükümeti, geçen hafta çalışan annelere yapılan yardımın düşürülmesini benimsemişti. Romanya çalışma kanunlarına göre, kamu veya özel sektör fark etmeksizin doğum yapan kadına 2 yıl boyunca maaşının yüzde 85'i oranında devlet desteği veriliyor. Hükümetin son kararıyla bu oran yüzde 60'a düşürülecek.

roman2.jpg

Güncelleme Tarihi: 19 Mayıs 2010, 15:23
banner53
YORUM EKLE

banner39