banner15

Rosa Maria: Ben de Ermeniyim

İspanya'nın Katalan bölgesinden bir Milletvekili Hrant Dink cinayetiyle iligil olarak 'Ben de Ermeniyim' başlıklı yazı yazdı.

Rosa Maria: Ben de Ermeniyim

İspanya'da ayrılıkçı Katalonya bölgesinde faaliyet gösteren Katalonya Cumhuriyetçi Sol (ERC) partisinden milletvekili ve Meclis Dışişleri Komisyonu sözcüsü olan Rosa Maria Bonas Pahisa, gazeteci Hrant Dink'in öldürülmesiyle ilgili olarak ''Ben de Ermeniyim'' başlıklı bir yazı yazdı.

Sözde Ermeni soykırımının tanınmasıyla ilgili olarak geçen yıl İspanya Meclis Dışişleri Komisyonu'na bir öneri getiren, ancak geçen eylül ayında o dönemde Türkiye'nin Madrid Büyükelçisi olan Volkan Vural'ın girişimleriyle bu önerisini geri çekmeye karar veren ERC milletvekili Bonas, internetteki kişisel sayfasında Hrant Dink'i öldürülmesini değerlendirirken, ''Türkiye'nin gerçeklerini bilerek hareket etmek lazım. Önerimi geri çekmekle haklı olduğumu gördüm'' dedi.

Katalan milletvekili Bonas, ''Hrant Dink'in ölümü, Türk toplumunun aşırı milliyetçileri dışlamasına, ifade özgürlüğünde başını dik tutacak hale getirmesine ve Ermeni halkıyla yakınlaşmasına fayda sağlamalıdır'' görüşünü savundu.

Meclis Dışişleri Komisyonu'na sözde Ermeni soykırımıyla ilgili öneriyi getirmesinin ardından geçen eylül ayında Büyükelçi Vural ile yaptığı görüşmede ''Türkiye'nin gerçekleri'' hakkında bilgi aldığını kaydeden Bonas, yazısında şöyle devam etti:

''Türkiye'ye yönelik Batı baskısına, karşı bir tepki verilmesi olasıdır. Türk hükümetinin tarihi bir revizyondan geçiren büyük adımlar attığını ben de kabul ediyorum. Bundan dolayı önerimi geri çekmenin daha iyi olacağını düşündüm. İleride bir Türk-Ermeni ortak çalışma komisyonu yaratılması konusunda çalışma yapma temennisiyle konuşmamızı noktaladık.

'' Büyükelçi Vural ile görüşmesinden sonra, Fransa'da sözde Ermeni soykımıyla ilgili kabul edilen yasanın ''bir hata'' olduğunu düşündüğünü kaydeden Katalan milletvekili, ''Hrant Dink'in aşırı milliyetçi bir Türk tarafından öldürülmesiyle de ''Türkiye konusundaki büyükelçinin analizinin doğru olduğuna inandığını'' ifade etti.

Katalan milletvekili, günlük olarak adlandırdığı internetteki sayfasında daha sonra şu ifadeleri kullandı:

''Hrant Dink'in Fransa'daki yasaya karşı olduğunu ve Ermeni soykırımının tanınmasının, Türkiye'nin AB'ye girmesinde bir ön şart olarak konulmasına karşı olduğunu okudum. Bunun sadece Türk milliyetçiliğini teşvik etmek olacağına ve ülkenin radikalleşeceğine inanıyordu. Bu yüzden AB'ye girişine bir engel oluşturacaktı. Haklıydı.

Türkiye hakkında karar vermeden önce Türkiye'nin gerçeğine daha fazla yaklaşma eksikliğim vardı. Türkiye'nin AB'ye girmesi halinde gelecek için bir umut doğacağını, Türkiye'yi dışarda bırakmak halinde ise bunun Batı ve Doğu arasındaki ayrımın bir onayı olacağını hesaba katmalıyız.'

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35