banner15

Rosa Parks'a Görkemli Uğurlama

ABD'de vatandaşların eşit haklara kavuşması için verilen mücadelenin sembol isimlerinden olan Rosa Parks'ın cenaze töreni için binlerce kişi Detroit kentinde toplandı. Törene Amerika'nın eski başkanlarından Bill Clinton ve şarkıcı Aretha Franklin de ka

Rosa Parks'a Görkemli Uğurlama

Franklin'in törende şarkı söylediği ifade edildi. Cenaze töreninde, ayrıca yurttaşlık hakları öncüsü Jesse Jackson Rosa Parks'ın anısına bir konuşma yaptı. Bush da Parks'ın cenaze töreni nedeniyle tüm ülkede bayrakların yarıya indirilmesi talimatı vermişti. Rosa Parks'ın 1955 yılında Alabama'da bir otobüste yerini beyaz bir kişiye vermeyi reddetmesiyle başlayan olaylar sonucunda, Amerika'nın güneyinde siyahlara karşı yürütülen hukuki ayrımcılık son bulmuştu. Dün Montgomery, Alabama ve Detroit'te tüm otobüslerin ilk koltukları da Rosa Parks anısına boş bırakıldı. Rosa Parks, geçtiğimiz hafta 92 yaşında ölmüştü.

ABD'nin tarihini değiştirdi

Rosa Parks, beyaz bir yolcuya yer vermeyi reddetmesi nedeniyle kamu düzenine aykırı davranmaktan suçlu bulunmuştu. Tutuklanan Parks'a 14 dolar para cezası verilmişti. Montgomery'deki siyahlar, o zamanlar az bilinen Baptist rahip Martin Luther King'in öncülüğünde şehir otobüs hatlarını bir yıl boyunca kullanmamışlardı. King'in başlattığı barış yanlısı protesto eylemleri, 1964 Yurttaş Hakları Yasası'nın çıkmasını sağlamış, yasayla Amerika Birleşik Devletleri'nde ilk kez ırk ayrımcılığı yasaklanmıştı. 1992'de olayla ilgili olarak konuşan Parks, "Tepki göstermemin nedeni, diğer insanlara nasıl davranılıyorsa aynısını hakettiğime inanmamdı" diye konuşmuştu.

 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48