banner15

RTÜK'ten, Albay Çiçek açıklaması

RTÜK, hakkında şikayette bulunan Albay Çiçek'e yönelik yaptığı açıklamada "basın hürriyeti anayasaldır" dedi.

RTÜK'ten, Albay Çiçek açıklaması

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

RTÜK'ten yapılan yazılı açıklamada, Albay Dursun Çiçek'in, RTÜK üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunduğu anımsatılarak, suç duyurusu üzerine açıklama yapıldı.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulundan (RTÜK) yapılan açıklamada, basın hürriyetinin, Anayasa ile güvence altına alınan bir hürriyet olduğu belirtilerek, Üst Kurulun, bu hürriyetin sağlanması ve korunmasına azami önem verdiği kaydedildi.

RTÜK'ten yapılan yazılı açıklamada, ''Ergenekon'' soruşturması kapsamında tutuklandıktan bir gün sonra tahliye edilen Deniz Kurmay Albay Dursun Çiçek'in, RTÜK üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunduğu anımsatılarak, suç duyurusu üzerine açıklama yapma gereği duyulduğu belirtildi.

RTÜK'ün anayasal bir kurum olduğu ve herhangi bir program yayınlandıktan sonra denetim yaptığı ifade edilen açıklamada, herhangi bir programa, yayınlanmadan önce, yapım aşamasında RTÜK tarafından müdahale edilmesinin mümkün olmadığı kaydedildi.

RTÜK İzleme ve Değerlendirme Dairesi Başkanlığı uzmanlarının, radyo ve televizyon yayınlarını, 3984 sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayınları Hakkında Kanun'un 4. maddesinde belirlenen yayın ilkeleri çerçevesinde izledikleri ve değerlendirdikleri anımsatılan açıklamada, değerlendirmelerin resen veya şikayet üzerine yapıldığı vurgulandı.

Açıklamada, Üst Kurul üyelerinin düzenli aralıklarla toplanarak, radyo ve televizyon kuruluşlarının yayınlarına yönelik uygulanacak müeyyidelerle ilgili raporları inceleyerek karar aldıklarına işaret edilerek, şunlar kaydedildi:

''Üst Kurulun bu raporlara istinaden aldığı kararlar www.rtuk.gov.tr adresindeki internet sitesinden daha sonra kamuoyuna açıklanmaktadır.

Basın hürriyeti, Anayasa ile güvence altına alınan bir hürriyettir. Üst Kurul, bu hürriyetin sağlanması ve korunmasına azami önem vermektedir. Bununla birlikte Üst Kurul, zaman zaman sansür olarak algılanabilecek taleplerle karşı karşıya kalmaktadır. Basın hürriyetine konu kişilik haklarının korunması kadar, kamunun da olaylarla ilgili haber alma hakkı söz konusudur. Her iki hak da ulusal ve uluslararası düzenlemelerle güvence altına alınmıştır.

Yukarıda açıklandığı şekliyle, Üst Kurul üyelerimizin adı geçen şahsa yönelik haberlere müdahale etmediği ve bu nedenle görevi ihmal suçu işledikleri iddiasının Kurulumuzun yetki ve sorumluluğunu aldığı Kanun ve ilgili mevzuatla bağdaşmamaktadır.''

Güncelleme Tarihi: 07 Ağustos 2009, 17:53
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35