banner15

RTÜK'ten Cnntürk'e 'darbe' cezası

RTÜK, bir ilki gerçekleştirerek "darbeye övgü" yayınları sebebiyle CNN Türk kanalına tarihî bir ceza verdi.

RTÜK'ten Cnntürk'e 'darbe' cezası


Radyo ve Televizyon Üst Kurulu Türkiye'de ilk kez bir televizyon kanalının darbeyi övdüğü gerekçesiyle ceza verilmesi kararını aldı.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) "darbeye övgü" yayınları sebebiyle CNN Türk kanalına tarihî bir ceza verdi. Kurul, Türkiye'de ilk kez bir televizyon kanalının darbeyi övdüğü gerekçesiyle 'uyarılmasını' kararlaştırdı.

RTÜK, kaos planını hazırladığı ileri sürülen Albay Dursun Çiçek'in Kurul'u dava etmesinden sonra geçtiğimiz hafta toplanarak, televizyonların Ergenekon davası konusundaki yayınları değerlendirdi. Bu kapsamda 4 Mayıs 2009 tarihinde CNN Türk'te yayınlanan programı mercek altına alan Kurul, yayınların suç unsuru teşkil ettiğine karar verdi. Vatandaşlardan gelen şikâyetleri de dikkate alan RTÜK; programdaki açıklamaların hukukun üstünlüğü ilkesine aykırı olduğunu tespit etti.

RTÜK İzleme ve Değerlendirme Kurulu uzmanlarının hazırladığı raporda, cezanın gerekçeleri anlatılıyor. Buna göre CNN Türk'teki programa Yargıtay Onursal Başkanı Sabih Kanadoğlu, YARSAV Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu, eski Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Vural Savaş, gazeteci Deniz Som, emekli askerî hakim Ümit Kardaş, emekli Devlet Güvenlik Mahkemesi Savcısı Mehmet Mete Göktürk'ün katıldığı programda darbeyi düşünmenin suç olup olmayacağı tartışıldı. TSK'nın darbe yapmak için kullandığı Ordu İç Hizmet Yönetmelikleri'ne atıf yapılan değerlendirme raporunda, bu tartışma programıyla 'hukukun üstünlüğü' ilkesinin zedelendiğine kanaat getirilerek CNN Türk televizyonuna uyarma cezası verilmesi kararlaştırıldı.

CHP kontenjanından seçilen 2 üyenin muhalefetine karşın verilen ceza kanala tebliğ edilirken, kanaldan savunması istendi.

Kaynak: Zaman

Güncelleme Tarihi: 11 Ağustos 2009, 08:58
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35