banner39

RTÜK'ten özel TV yöneticilerine hapis istemi!

Radyo Televizyon Üst Kurulu, 7 özel televizyonun yöneticileri ve çalışanı 35 kişi hakkında izinsiz yayın yaptıkları gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu

Arşiv 08.01.2009, 10:20 08.01.2009, 10:20
RTÜK'ten özel TV yöneticilerine hapis istemi!


 Karasal yayın hakkı olmadığı halde, izinsiz olarak anten kurup yayın yaptıkları gerekçesiyle 6 aydan 2 yıla kadar hapis istemiyle dava açılması istenen patron ve yöneticiler arasında Ethem Sancak, Ahmet Albayrak ve Mehmet Nazif Günal da bulunuyor.

RTÜK, uydudan yayın izni bulunan 7 televizyonun, bazılarının çeşitli illerde kurdukları antenler ile karasal yayın da yaptıklarını ve bu durumun da RTÜK yasasının 34'üncü maddesine aykırı olduğunu belirledi. Bu madde, RTÜK'ten izin alınmadan radyo-tv yayını yapan kuruluşların kişi ve yöneticilerine, altı aydan iki yıla kadar hapis ve 50 günden, 5 bin güne kadar, adli para cezası öngörüyor.

"DAHA ÖNCE UYARDIK"

Bu televizyonlardan 6'sının bazı illerde karasal yayın izni olduğu, ancak izinsiz olarak başka illere de yayıldıkları belirlendi. Kanal 24'ün ise hiçbir şehirde karasal yayın izni olmadığı; ancak birçok ilde yayın yaptığı bildirildi.

RTÜK'ün CHP'li Üyesi Şaban Sevinç yaptığı açıklamada, bu durumdaki kanalları daha önce uyardıklarını söyleyerek "Kaçak yayına son verenler oldu. Ancak 7 adet televizyon kanalı, yasaya aykırılığı sürdürüyor. Özellikle yerel seçimler öncesi kaçak yayınlara izin verilmeyecek. Oy birliği ile, 7 televizyon kanalının sahip ve yöneticileri hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunulması kararlaştırıldı" dedi.

Cumhuriyet Savcılığı tarafından işleme konularak dava açılması istenen suç duyurusunda Ulusal Kanal, TV-8, TV-Net, KON-TV, Kanal 24, Habertürk ve TV-5 bulunuyor.

Hakkında suç duyurusunda bulunulan isimler ise şöyle:

Ulusal Kanal:Yalçın Büyükdağlı, Veysel Yıldız, Hale Koper, Yeditepe İletişim Hizmetleri Sanayi ve Ticaret A.Ş., Mehmet Adnan Akfırat

TV 8:Mehmet Nazif Günal, Kayhan Onur, Ahmet Berkmen, Doğan Ayan, Alaattin Tosunor, Ayşegül Özkaplan, Hasan Tayyar Arıca

Net TV:Ahmet Albayrak, Kazım Albayrak, Mustafa Albayrak, Nagehan Özhan, Ali Özçelik, Mehmet Sarıbaş

Kanal 24:Ali Özmen Safa, Ethem Sancak, Murat Sancak, Zeki Ekinci

Kon TV:Ahmet Özer, Nurettin Bay, Mustafa Tatlısu, Yaşar Arıcı, Namık Güler, İlker Özkan

TV 5:Şeref Malkoç, Cafer Güneş, İsmail Aydos, Suat Pamukçu, Ekrem Şama, İletişim Holding A.Ş.

Habertürk:Ciner Medya Yatırımları Sanayi ve Ticaret A.Ş., Fercan Aykutlu, Gürsel Usta, İnanç Şenel

Kaynak: Ajanslar

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?