banner39

Ruanda, Fransa'dan ayrılıyor

Ruanda, soykırım nedeniyle Fransa’dan koparak İngiliz Milletler Topluluğu’na katılmaya çalışıyor.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Ruanda, Fransa'dan ayrılıyor

Ruanda, 1990’larda yaşanan ve bir milyondan fazla kişinin ölümüne neden olan soykırıma verdiği destek nedeniyle Fransa’dan koparak İngiliz Milletler Topluluğu’na katılmayı amaçlıyor.

Ruanda Devlet Başkanı Paul Kagame, 1994 yılında yaşanan soykırımdan Fransa’yı sorumlu tutarak, bu yıl içinde İngiliz Milletler Topluluğu’na katılmayı umduklarını söyledi. Kagame, Times gazetesine yaptığı açıklamada “Milletler Topluluğu’na katılmanın, gerek kültürel, gerek ekonomik gerekse siyasi açıdan pek çok faydası var” dedi.

Bir sonraki Milletler Topluluğu toplantısına gözlemci olarak davet edilen Kagame, “Umarım daha sonra da bizim üyeliğimizi kabul ederler. Bunu dört gözle bekliyorum” diye konuştu.

“SOYKIRIM BAŞLADIKTAN SONRA BİLE MİLİSLERİ EĞİTTİLER”

Fransa’nın Afrika’daki rolünü de sert biçimde eleştiren Ruanda Devlet Başkanı, Fransa’nın milisleri soykırıma başladıktan sonra bile eğitmeye devam ettiklerini söyledi. Kagame Fransızlar için, “Milisleri silahlandıran ve eğitenler onlar. Kanıtlar her yerde. Soykırım başladıktan sonra bile bunu sürdürmeye devam ettiler” dedi.

Ruanda’yla Fransa arasındaki ilişkiler, geçen Kasım ayında bir Fransız savcının Kagame’yi eski Ruanda Devlet Başkanı Juvenal Habyarimana’nın uçağının düşürülmesinden sorumlu tutmasıyla başlamıştı. 1994’te yaşanan bu olay, yaklaşık 100 gün süren çoğunluğu Tutsi’ler ve ılımlı Hutu’lardan oluşan yaklaşık bir milyon insanın katledilmesiyle sonuçlanmıştı.
Paul Kagame ise Fransa’yı olanları dağıtmaya çalışmakla suçladı. Kagame, Fransa’nın böylece soykırımcı bir yönetime destek verdiğini gizlemeye çalıştığını söyledi.Kagame, soykırımın bu olaydan çok daha önce planlandığını ve Fransa’nın da bu planlardan haberdar olduğunu savundu.

“FRANSIZLAR DİL KONUSUNDA TAKINTILI”

“Fransızların dil konusunda takıntılı olduğunu” da söyleyen Kagame, “1992’de beni Paris’e davet ettiklerinde Fransızca konuşamadığım için çok sinirlendiklerini hatırlıyorum. Zaten beni kendilerinin davet etmesine rağmen o gece güvenlik ajanları odama baskın düzenleyerek beni gözaltına aldı” dedi.(ANKA)

banner53
Yorumlar (0)
14
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?