banner39

Ruhban okulu isteyenlere Başbakan'ın cevabı

Başbakan Erdoğan'la Bartholomeos arasında geçen ilginç diyaloglar ilk kez ortaya çıktı.

Arşiv 19.12.2009, 16:12 19.12.2009, 16:17
Ruhban okulu isteyenlere Başbakan'ın cevabı

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD'de yaptığı konuşma ile tartışmaların odağı haline gelen Bartholomeos, Başbakan Erdoğan'la yaptıkları konuşmayı açıkladı. Başbakan Erdoğan'ın Atina'da neden camii olmadığını sürekli dile getirdiğini söyleyen Bartholomeos, bundan kendisinin sorumlu olmadığını söylüyor.

Ortodoks Patriği Bartholomeos, yılan hikâyesine dönen Ruhban Okulu meselesinde, Başbakan Erdoğan'la arasında geçen çarpıcı diyaloğu ilk kez
açıkladı.

Habertürk'e konuşan, Patrik Bartholomeos, "Ruhban Okulu konusunu, İstanbul'da ve Ankara'da, Başbakanımıza defalarca yazılı ve sözlü olarak aktardım. İsteklerimizi arz ettim. Başbakanımız diyor ki; 'Peki ama Atina'da cami yok' Atina'da 1-2 veya daha fazla caminin olmasını ben de istiyorum, gayet makul görüyorum. Fakat mesul ben değilim. Oradaki hataları veya eksikleri niye biz ödeyelim? Zaten Kıbrıs faturasını bizim cemaatimiz ödedi. Cemaatimiz eğer bu kadar az kaldıysa, Türk-Yunan-Kıbrıs ilişkilerindeki hatalarda, faturaların bizim cemaatimize ödettirilmesindendir" dedi.

'HAKLARIMIZI İSTİYORUZ'

"Bu toplumun bir parçasıyız" diyen Patrik Bartholomeos, şöyle konuştu:

"Fatura bize çıktı. Şimdi niye cami yok? Batı Trakya'da müftüler seçilmiyor.
Bizim günahımız, kabahatimız ne? Biz Türk vatandaşıyız, vatandaş olarak da
haklarımızı istiyoruz. Vergi ödüyoruz, askerlik yapıyoruz, oy veriyoruz. Ben 2 sene yedek subay olarak askerlik yaptım."

Ruhban okulunun 38 yıldır açılamamasından üzüntü duyduklarını vurgulayan Patrik, "O yüzden hayal kırıklığına uğruyoruz. O kadar zormu? Konuşuluyor, söyleniyor ama bize danışan yok. Bizimle konuşan yok" dedi.

Hükümetin 2 çözüm önerisi olduğu ve bunu Patrikhane'nin reddettiğine ilişkin bir haberi hatırlatan Bartholomeos, "Fakat bizim haberimiz yok. Bu çözümleri bize kim söyledi de biz reddettik?" diye tepkisini dile getirdi.

banner53
Yorumlar (0)
6
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü