banner15

'Ruhnameyi Okuyan Cennete Gider!'

Türkmenistan Devlet Başkanı Saparmurat Niyazov, kendi yazdığı kitabı Ruhname'yi okuyanların cennete gireceğini iddia etti. Ruhname'nin, Türkmenistan camilerinde Kur'an Kerimle birlikte başbaşa tutuluyor.

'Ruhnameyi Okuyan Cennete Gider!'
Nevruz kutlamalarının yapıldığı Türkmenistan'da ise, kendini ömür boyu devlet başkanı ilan eden Saparmurat Niyazov, Türkmen halkın karşısına bir müjdeyle çıktı.

Kendini yücelten uygulamalarıyla dünyanın geri kalanında şaşkınlık uyandıran Türkmen lider, kendi yazdığı ahlaklı yaşam kitabı Ruhname'yi günde üç kez okuyanların, cennete daha kolay gidebileceğini söylüyor.

Türkmenbaşı olarak da bilinen Saparmurat Niyazov bunun haricinde, Ruhname'nin okuyanları daha zeki kıldığını da ilan etti.

Almata'dan BBC muhabiri Ian MacWilliam'ın haberi: Nevruz kutlamaları nedeniyle düzenlenen konserde sahneye çıkan Saparmurat Niyazov, Türkmen tarihini ve kendi yaşam felsefesini konu alan iki ciltlik Ruhname'yi yazarken Tanrı'ya dua ettiğini, kitabını günde üç kez yüksek sesle okuyanları kutsamasını istediğini söyledi.

Türkmen lider, ''Tanrı'dan bunu yerine getirenleri doğru cennete yollamasını istedim'' diyor. Türkmenbaşı aynı zamanda, sabahları ve akşamları Ruhname'den birer saat okunursa, insan zekasının da gelişeceğini vaadediyor.

İlk cildi bundan beş yıl önce basılan Ruhname, Türkmenistan'da zaten halihazırda eğitim sisteminin ayrılmaz bir parçası.

Okul ve üniversitelerde okunması zorunlu tutulan kitabı hükümet yetkilileri kesinlikle bilmekle yükümlü.

Ruhname, Türkmenistan'ın camilerinde Kuran'la başbaşa duruyor.

Türkmenistan'da Saparmurat Niyazov'un kamu önünde en ufak şekilde eleştirilmesi neredeyse görülmemiş birşey.

Bir lider olarak sorgusuz sualsiz yüceltiliyor.

Fakat daha alçak sesle, bu yoksul ülkenin eğitim sisteminde tek bir kitaba bu kadar çok vurgu yapılmasının, birçok yönden dünyanın geri kalanından kopuk yaşayan Türkmenistan'da genç nesillere bir faydası olup olmadığı, eleştiriliyor.

Niyazov, eski bir Sovyet cumhuriyeti olan bu ülke, bağımsızlığını kazanmadan önce, Türkmenistan'ın komünist yöneticisiydi.

Fakat Türkmenlere zorla ateizmi benimsetmeye çalıştığı yıllar artık geride kaldı.

Son zamanlarda Niyazov sık sık Tanrı'nın ilahi kudretiyle iktidarda olduğu yönünde açıklamalar yapıyor.

 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48