banner15

Rum kesimi: Türkiye'ye rakibiz

Kıbrıs Rum yönetimi Dışişleri Bakanı Yorgos Lillikas, Kıbrıs Rum tarafının bölgede, Türkiye'ye karşı bir alternatif olduğunu iddia etti.

Rum kesimi: Türkiye'ye rakibiz

Türk Ajansı-Kıbrıs'ın (TAK) haberine göre, Lillikas, 22 Ocak 2007 tarihinde Brüksel'deki Transatlantic Institute'de, ''The Cyprus Problem After The Accession of Cyprus to the European Union'' (Kıbrıs -Rum kesiminin- AB'ye girmesinden sonra Kıbrıs Sorunu) konulu toplantıda yaptığı konuşmada, Kıbrıs Rum yönetiminin petrol arama çalışmaları ve Mısır ile Lübnan arasında ''Ekonomik Münhasır Bölge'' anlaşmaları imzalamaktaki gerçek amacını açıkladı.

''Ortadoğu'da geliştirdikleri ilişkilerin, Türkiye'ye karşı gerçek bir alternatif olduklarının göstergesi olduğunu'' savunan Lillikas, konuşmasında, Kıbrıs Türk tarafının ayrı devlet peşinde koştuğunu ve bu nedenle gümrük noktaları, bayraklar ve semboller yarattığını öne sürdü.


Kıbrıs Türkleri'nin ''Kıbrıs Cumhuriyeti''nin yasal ortak üyesi değil de Kıbrıs'ta yaşayan Maronit ve Ermeniler gibi azınlık olduğunu savunan Lillikas, Kıbrıslı Türklere Doğrudan Ticaret Tüzüğü ile ilgili gözdağı da verdi. Lillikas, ticaretin Kıbrıs Rum yönetiminin rızası ile uygulanabileceğini savundu.

AA

 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35