banner39

Rum kilisesi Türkiye'yi mahkum etti

Türkiye aleyine AİHM'de dava açan Rum Kilisesi, mahkemeyi kazandı.

Arşiv 06.10.2009, 14:39 06.10.2009, 14:56
Rum kilisesi Türkiye'yi mahkum etti

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Bozcaada Kimisis Teodoku Rum Ortodoks Kilisesi Vakfının yaptığı şikayet başvurusunda Türkiye'yi haksız buldu. Türkiye'nin önünde iki seçenek var: Ya vakfın mallarını kayıtlara mezarlık, manastır ve şapel olarak geçirecek ya da 173 bin euro ödeyecek.

AİHM, "Türkiye'nin, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin (AİHS) mal ve mülkiyetin korunma hakkıyla ilgili 1. protokolünün 1. maddesini ihlal ettiğine" hükmetti.

2003 yılında yapılan şikayet başvurusunda, sahip olunduğu iddia edilen mezarlık, manastır ve şapelin kayıtlara vakıf malı olarak geçmemesinin, insan hakları ihlali teşkil ettiği ileri sürülmüştü.

Türkiye'nin vakfın mallarını kayıtlara geçmesini isteyen mahkeme, bu yapılmadığı takdirde 173 bin avro ödenmesini kararlaştırdı.

Mahkeme ayrıca, şu ana kadar süren dava masrafı için Türkiye'nin 5 bin avro ödemesini istedi.

Türkiye, duruşmalarda, yasalarca belirlenen süre içinde, vakfın malların üzerine geçirilmesi için başvuruda bulunmadığını bildirmişti.

Bu arada Strasbourg mahkemesi, vakfın, AİHS'nin adil yargılanma hakkıyla ilgili 6, ayırımcılığın yasaklanmasıyla ilgili 14, din ve vicdan özgürlüğüyle ilgili 9. maddeden yaptığı başvuruları incelemeye almadı.

banner53
Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?