banner39

Rum Uçağı Atina'da Düştü

Kıbrıs Helios Havayolları'na ait bir yolcu uçağı, Yunanistan'ın başkenti Atina'nın yaklaşık 30 kilometre kuzeyinde düştü. 115 yolcu ve altı mürettebattan kurtulan olmadı. Kıbrıs Rum yönetimi Ulaştırma Bakanı Haris Thrasu, uçağın seferlere birkaç gün önce

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Rum Uçağı Atina'da Düştü

İslam Dünyası / Ajanslar

Kıbrıs Rum havayolu şirketi Helios'a ait Larnaka-Atina seferini yapan bir yolcu uçağı, Yunanistan’ın başkenti Atina'nın kuzeydoğusunda düştü. 121 kişi taşıyan Boeing 737 tipi yolcu uçağının düşmesi sonucu kurtulan olmadığı bildirildi. 115 yolcu ve 6 mürettebatın bulunduğu Helios Havayolları'na ait uçak Atina’nın 30 kilometre kuzeyinde Kalamos bölgesinde düştü. Yunan polisi, kazadan kurtulan olmadığını açıklarken, uçağın düşüş nedeni henüz kesinlik kazanmadı. Uçaktaki yolcuların tümünün Rum pasaportu taşıdığı belirtilirken Yunan televizyonları, Atina yakınlarında düşen Kıbrıs Rum yolcu uçağında İngiliz ve Alman
turistlerin de bulunduğunu bildirdiler. Larnaka’dan havalanan ve Atina üzerinden Prag’a gitmekte olan uçağa, kontrol kulesiyle bağlantının kesilmesinin ardından iki savaş uçağı eşlik etti. Savaş uçağı pilotlarından biri, kokpitte kaptan pilotun bulunmadığını, yardımcı pilotunsa koltukta yığıldığını gördüğünü belirtti. Öte yandan, Yunanistan hükümet sözcüsü Teodoros Rusopulos, Atina yakınlarında düşen Kıbrıs uçağının düşüş nedeninin henüz bilinmediğini söyledi. Rusopulos, yaptığı yazılı açıklamada, Kıbrıs 1999 yılında kurulmuş "Helios" şirketine ait uçak şirketi, Kıbrıs Rum Kesimi'ndeki ilk özel uçak şirketi olarak biliniyor. Şirket Londra, Atina, Dublin, Strasbourg gibi yerlere uçuşlar düzenliyordu.
  
Zehirli gaz etkilemiş olabilir 
 
Yunan polisi, uçağın kaçırıladığına dair bir işaret bulunmadığını açıkladı. Rum yetkililerse, kalkışından hemen sonra uçağın fazla ısındığına dair bilgi aldıklarını, klima sisteminde arıza nedeniyle zehirli gaz sızıntısının yolcu ve görevlileri bayıltmış olabileceğini söyledi. Yunan televizyonları, Kalamos bölgesine düşen uçağın enkazına ulaşıldığını bildirirken, uçağın kuyruk kısmının haricinde, tüm gövdenin parçalara ayrıldığını, daha önce söndürülen yangının tekrar alevlendiğini ve kontrol altına alınmaya çalışıldığını duyurdular. Televizyonlar, söz konusu uçağın geçmişte teknik arızalar verdiğini, seferden alıkonulması gerekirken bunun yapılmadığını belirttiler. Uçağın, iki Yunan F-16 jetinin kendisine eşlik ettiği sırada, kule tarafından kaybedildiği belirtiliyor. Kıbrıs Rum havayolları İlios'a ait bir yolcu uçağının Atina'nın kuzeydoğusuna düşmesine hava korsanlığı eyleminin yol açmış olabileceği bildirildi. Yunan Genelkurmay Başkanlığı sözcüsü Gerasimos Kalpoyannakis, AFP'ye yaptığı açıklamada, “Hava korsanlarının eylemi söz konusu olabilir. Bu, ihtimal dışı değil" dedi.  
 
Uçak yeni sefere başlamıştı  
 
Yunanistan'ın başkenti Atina'nın kuzeyindeki Grammatikos bölgesinde düşen Rum uçağının, havalandırma sistemindeki arızadan dolayı bir süre önce bakıma alındığı bildirildi. Rum radyosunun haberine göre, kazanın ardından Larnaka Havaalanı'na giden Kıbrıs Rum yönetimi Ulaştırma Bakanı Haris Thrasu, uçağın havalandırma sistemindeki arıza nedeniyle bakım gördüğünü ve seferlerine henüz birkaç gün önce yeniden başladığını söyledi. Uçak pilotunun Yunan hava sahasına girmeden kısa süre önce Rum Hava Trafik Kontrol Merkezi ile temasa geçerek, havalandırma sisteminde arıza olduğunu haber verdiği ve daha sonra uçakla bağlantının kesildiği belirtildi. Bu arada, Kıbrıs Rum yönetimi lideri Tasos Papadopulos'un, kaza haberini aldıktan sonra tatilini yarıda keserek, konuya ilişkin detaylı bilgi almak üzere Larnaka Havaalanı'na gittiği kaydedildi.  
 
 
 
  

banner53
Yorumlar (0)
21
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?