banner15

Rumlar Ege'den pay isteyecek

Kıbrıs Rum yönetimi lideri Tasos Papadopulos, Doğu Akdeniz'deki petrol krizine Yunanistan'ı da dahil etmek üzere harekete geçti.

Rumlar Ege'den pay isteyecek

21 Şubat'ta Yunanistan'a gidecek olan Papadolos'un birinci gündem maddesi, Kıbrıs adası ile Yunanistan arasındaki denizde ekonomik münhasır alan anlaşması imzalamak.

Rum medyasının haberlerine göre, Papadopulos, Atina ziyaretinde Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis'e Türkiye'nin Antalya açıklarından Ege'nin güneyini tamamen kaplayan deniz alanını da paylaşmak istediklerini bildirecek.

Ancak Yunanistan'ın bu tarz bir anlaşma için isteksiz. Eleftheros Tipos gazetesi, yeni hedef bölgenin, Yunanistan, Libya, Türkiye ve Kıbrıs'ın ekonomik münhasır alanlarının kesiştiği yer olduğuna dikkat çekerek, girişimin yeni bir krize neden olabileceğini yazdı.

Rum Politis gazetesi ise, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün 20 Mart'taki ziyareti öncesinde Yunan hükümetinin bir kriz istemediğini hatırlattı.

Kıbrıs Rum yönetimi, adanın güneyindeki bölge için Mısır’la, adanın doğusundaki bölge için de Lübnan ile petrol çıkarma anlaşması imzalamıştı.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35