banner39

Rumlar İhale açtı, Türkiye tepkili

Güney Kıbrıs Rum Kesiminin dün yaptığı petrol arama ihalelerinin üzerine Türk Dışişlerinden konu hakkında açıklamalar geldi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Rumlar İhale açtı, Türkiye tepkili

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Levent Bilman, Güney Kıbrıs Rum Yönetiminin (GKRY), "petrol-doğal gaz gibi konularda adadaki iki halkın ortaklaşa sahip olduğu hakları ihlal ederek ve Doğu Akdeniz ülkeleri arasında mutabakata dayanmayan oldu-bittiler yaratarak uluslararası ihaleler açma teşebbüslerine son vermesini beklediklerini" kaydetti.

Bilman, bir soruya verdiği yazılı yanıtta, "Konuya ilişkin görüşlerimiz, başta BM olmak üzere, uluslararası örgütlere ve ilgili bütün ülkelere izah edilmiştir. Gelişmeler tarafımızdan yakından izlenmekte ve gerekli değerlendirmeler sürdürülmektedir" dedi.

GKRY'nin adanın tamamını temsil etmediği gibi, Kıbrıs Türkleri adına anlaşmalar akdetme yetkisinin bulunmadığını ifade eden Bilman, şöyle devam etti:

"Dolayısıyla GKRY'nin petrol-doğal gaz gibi konularda adadaki iki halkın ortaklaşa sahip olduğu hakları ihlal ederek ve Doğu Akdeniz ülkeleri arasında mutabakata dayanmayan oldu-bittiler yaratarak uluslararası ihaleler açma teşebbüslerine son vermesini bekliyoruz. İhale sürecine devam edilmesinde ısrarlı olunması, Kıbrıs adasında ve Doğu Akdeniz'de barış ve istikrarı olumsuz etkileyecektir.

Her halükarda, bölgede petrol-doğal gaz arama faaliyetleri gerçekleştirmeye ilgi duyabilecek şirket ve ülkelerin sağduyuyla hareket etmelerini ve Kıbrıs sorununun hassasiyetini dikkate alarak, BM çerçevesinde kapsamlı çözüm arayışlarına zarar vermemelerini bekliyoruz."

RUMLAR PETROL İHALESİNE BAŞLADI

Kıbrıs Rum yönetimi, Akdeniz'de petrol ve doğalgaz aranması konusunda ilk adımı dün attı. Güney Lefkoşa'da bulunan Hilton Otel'de düzenlenen törenle uluslararası ihale başlatıldı.
Törene, Mısır Petrol Bakanı Amir Samir Fehmi de katıldı.

Rum radyosunun haberine göre törende, iki Norveç şirketinin yaptığı çalışmaların sonuçları ve konunun hukuki çerçevesi sunuldu. Lübnan heyetinin, Beyrut havaalanının kapalı olması nedeniyle törene katılamadığı belirtildi.

Bu arada, Rum Dışişleri Bakanı Yorgos Lillikas ile görüşen Mısır Petrol Bakanı Fehmi, petrol ve doğal gaz konusunda Mısır'ın Güney Kıbrıs'a destek vereceğini söyledi.
Fehmi, Mısır'ın uluslararası hukuka ve taahhütlerine bağlı olduğunu ifade ederek, Mısır ile Güney Kıbrıs ilişkilerinin en iyi dönemini yaşadığını kaydetti.

Rum Dışişleri Bakanı Lillikas da Mısırlı bakana, işbirliği ve yardımından dolayı teşekkür etti.
Mısır hükümetinin son 4 yılda petrol ve doğal gaz konusunda Güney Kıbrıs'a yardım ettiğine işaret eden Lillikas, ''Nasır-Makarios iyi ilişkilerinden bu yana iki ülke arasında şimdi en iyi ilişkilerin yaşadığını'' söyledi.

banner53
Yorumlar (0)
17
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?