banner39

Rumlar Türk öğrencilere saldırdı

Kıbrıs Rum Kesimi’ndeki İngiliz okulunda okuyan Kıbrıslı Türk öğrenciler, bir grup Rum’un saldırısına uğradı. Olayda bazı öğrenciler hafif yaralandı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Rumlar Türk öğrencilere saldırdı

Edinilen bilgilere göre, öğle saatlerinde öğrencilerin teneffüste bulunduğu sırada ellerinde sopalar ve bıçaklarla okulu basan Rumlar, Türk öğrencilere saldırdı. Yüzleri maskeli 20 kişilik grup, bazı Türk öğrencileri dövdü. Önce öğrencilerin müdahale ettiği saldırganlar, polis de olay yerine gelince kaçtı.
Rum lider Papadopulos, saldırganların suç işlediğini söyledi. Saldırının ardından 68 Kıbrıslı Türk öğrenci, polis nezaretinde Ledra Palace sınır kapısına getirilerek velilerine teslim edildi.

Rum polisi soruşturma başlattırken, NTV’ye bilgi veren öğrenci yakınları, Rum Simerini gazetesinin 2 gündür “Bir Türk öğrenci, Rum öğrencinin boynundaki haça tükürdü” şeklinde asılsız haberler yaydığını, saldırının bu yayınlardan kaynaklandığını belirtti.

KKTC Başbakanı Ferdi Sabit Soyer, Güney Kıbrıs’taki yönetimin, Lefkoşa’nın Rum kesiminde bulunan İngiliz Okulunda Türk öğrencilere saldıranları saptayarak, adalete teslim etmesini istedi ve “Güney Kıbrıs’taki yönetim, eğer bu saldırganları kovuşturmaz ve gereken tedbiri almazsa yalnız ırkçılığı teşvik eden değil, gözeten ve koruyan bir yönetim olduğunu da kanıtlamış olacaktır” dedi. Soyer, halka provokasyonlara kapılmaması çağrısında bulundu.

Başbakan Soyer, KKTC hükümeti olarak her düzeyde bu konunun tüm AB arenasında takipçisi olacaklarını ve ırkçılığa boyun eğmeyeceklerini belirtti.

banner53
Yorumlar (0)
34
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?