banner39

Rumlar: 'Üstgeçit yasadışıydı'

Rum Yönetimi, Türk tarafında bulunan üst geçidin yıkılmasının bir iyi niyet jesti olmadığını savunarak geçidin zaten yasa dışı olduğunu iddia etti.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Rumlar: 'Üstgeçit yasadışıydı'

Kıbrıs Rum yönetimi lideri Tasos Papadopulos, Lokmacı barikatının Türk tarafında bulunan üst geçidin yasa dışı olduğunu iddia ederek, Türk tarafının köprüyü yıkmasının bir iyi niyet jesti olmadığını savundu.

Köprünün yıkımına karşılık Rum tarafından bir karşılık beklenmemesi gerektiğini ifade eden Papadopulos, KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'ın, ''Kıbrıs sorununun çözümü konuları üzerinde karar alma durumunda'' olmadığını iddia etti.

Rum haber ajansına göre, emekli memurların toplantısında konuşan Papadopulos, Lokmacı barikatındaki üst geçidin yıkılmasına ilişkin gelişmelerle ilgili görüşlerinin sorulması üzerine şunları söyledi:

''Gelişmeler bizi üzdü çünkü muhatabımızın güvenirliliği zarar gördü. Sanıyorum Sayın Talat Kıbrıs sorununun çözümü konuları üzerinde karar alma durumunda değildir. Dolayısıyla beklenti içinde olmamız zordur. Köprü konusunda da dikkatli olmalıyız. Türk tarafının yasa dışı köprüyü yıkma yükümlülüğü bize bir imtiyaz olarak sunulmamalı ve bizden karşılığında bir şey beklenmemelidir. Bu konuda çok açık olmalıyız. Dolayısıyla konunun tümü, 'sahte' devletin yönetiminin geçerliliği konusuna dönüşmemelidir.'' 

Papadopulos, KKTC Din İşleri Başkanı Ahmet Yönlüer'in, Rum Ortodoks Kilisesi Başpiskopos 2. Hrisostomos'la görüşmesini iptal etmesiyle ilgili bir soru üzerine de, ''tüm bu gelişmelerin aynı nedenlerin bir sonucu olduğunu, Kıbrıs'ın 'işgal' bölgelerinde her şeye Türk askerlerinin karar verdiğini'' ileri sürdü.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?